Astronomowie odkrywają "spójny" sygnał radiowy z egzoplanety
Astronomowie wykryli sygnał radiowy, którego odkrycie wskazuje na planetę z własnym polem magnetycznym, która może być potencjalnym siedliskiem życia pozaziemskiego. Poszukiwanie planet pozasłonecznych, które mogą być potencjalnym siedliskiem życia w znanej nam formie, z pewnością nie jest łatwym zadaniem, ale najnowsze odkrycie, o którym poinformowali naukowcy z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF), może pomóc nam znaleźć wskazówkę dotyczącą kandydata na świat, który może nie być tak bardzo podobny do naszego. Jak piszą w swojej pracy opublikowanej w czasopiśmie "
Nature Astronomy" dwaj astronomowie dr Sebasian Pineda z University of Colorado i dr Jackie Villadsen z Bucknell University, niezwykle powtarzający się sygnał radiowy pochodzi z oddalonej o około 12 lat świetlnych gwiazdy "YZ Ceti" i ma wskazywać, że jej najbardziej wewnętrzna planeta "YZ Ceti b" ma silne pole magnetyczne. Jeśli tak jest, byłby to pierwszy przypadek wykrycia silnego pola wokół skalistej planety - poza Ziemią - a nie wokół planety gazowej wielkości Neptuna.
Nie musi to jednak oznaczać, że inteligentna obca cywilizacja próbuje się z nami porozumieć - sygnał wydaje się być raczej generowany przez interakcje między macierzystą gwiazdą planety a jej polem magnetycznym. Jeśli to prawda, byłoby to znaczące odkrycie, ponieważ obecność pola magnetycznego jest uważana za jeden z głównych powodów, dla których nasza własna planeta stała się w pierwszej kolejności zdatna do zamieszkania, ponieważ pole magnetyczne Ziemi, wraz z atmosferą, zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem z kosmosu.
Autorzy badania podejrzewają, że sygnał jest generowany przez interakcję YZ Ceti b z naładowanymi cząstkami w pobliżu jej macierzystej gwiazdy. Jeśli planeta ma pole magnetyczne i przeniknie przez wystarczającą ilość materiału gwiezdnego, spowoduje to emisję jasnych fal radiowych przez gwiazdę, coś podobnego obserwuje się na mniejszą skalę między Jowiszem a jego księżycem Io.
YZ Ceti to czerwony karzeł z trzema znanymi planetami, wszystkie na bardzo krótkich orbitach. YZ Ceti b ma "rok" trwający zaledwie dwa ziemskie dni i masę stanowiącą co najmniej 70 procent masy Ziemi. Silne planetarne pole magnetyczne zakłóciłoby plazmę w atmosferze YZ Ceti, powodując jej oddziaływanie z polem gwiazdy i wytwarzanie fal radiowych.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl