NASA pracuje nad radykalnie nowym typem napędu statku kosmicznego
System napędowy oparty na wiązce peletów opracowany przez NASA ma podobno potencjał, aby umożliwić statkowi kosmicznemu przemierzenie całego Układu Słonecznego w ciągu 5 lat. Sonda Voyager 1 mogła dotrzeć do najdalszych zakątków Układu Słonecznego, ale osiągnięcie tego bezprecedensowego ziemskiego wyczynu zajęło jej aż 35 lat. Oznacza to, że aby naprawdę zbadać odległe planety lub nawet rozważyć załogową podróż do innych gwiazd, potrzebujemy systemu napędowego, który jest znacznie potężniejszy niż konwencjonalne chemiczne silniki rakietowe.
W tym miejscu pojawia się proponowany przez NASA napęd w postaci wiązki peletek - radykalna nowa koncepcja, która mogłaby rozpędzić statek kosmiczny tak szybko, że mógłby on wyprzedzić Voyagera I w ciągu nieco ponad pięciu lat. Działa on podobnie do koncepcji "lekkiego żagla" rozwijanej obecnie w ramach projektu Breakthrough Starshot, którego celem jest wysłanie statku kosmicznego do naszej sąsiedniej gwiazdy Alfa Centauri napędzanego przez mechanizm podobny do żagla słonecznego, który jest bombardowany laserami.
Nowy system napędowy oparty na wiązce peletów jest oparty na podobnej koncepcji. Aby koncepcyjny system napędowy działał, potrzebne są dwa statki kosmiczne - jeden, który wyrusza w przestrzeń międzygwiezdną i jeden, który wchodzi na orbitę wokół Ziemi. Statek kosmiczny orbitujący wokół Ziemi wystrzeliwuje wiązkę maleńkich mikroskopijnych cząstek w kierunku statku międzygwiezdnego, a ciepło laserów topi niektóre z nich w plazmę, umożliwiając mu jeszcze szybszy lot.
Wspomniane pociski mogą osiągać prędkość 120 km/s i uderzać w żagiel statku międzygwiezdnego lub odpychać magnes znajdujący się wewnątrz niego, co pomogłoby przyspieszyć statek kosmiczny do ogromnych prędkości, które wysłałyby go w przestrzeń poza heliosferą - bańką wiatru słonecznego wokół naszego Układu Słonecznego.
Cytat:"Ten projekt odnosi się do nowej architektury napędowej dla szybkiego tranzytu ciężkich (1 tona lub więcej) ładunków użytecznych przez Układ Słoneczny i medium międzygwiezdne", powiedział inżynier kosmiczny Artur Davoyan, który prowadzi badania nad projektem, w oświadczeniu NASA. "Dzięki wiązce Pellet, zewnętrzne planety mogą zostać osiągnięte w mniej niż rok, 100 AU [jednostka astronomiczna] w około 3 lata, a soczewka grawitacyjna Słońca w 500 AU w około 15 lat".
Jednak prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu zanim będziemy mogli faktycznie zobaczyć taki system w akcji, gdyż obecnie jest on jeszcze w bardzo wczesnej fazie koncepcyjnej.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl