Japończycy opracowali lek, który może odtwarzać zęby

dodany przez Amon w Nauka

#1
Japończycy opracowali lek, który może odtwarzać zęby

[Obrazek: image.jpg]

Japońscy naukowcy chcą rozpocząć testy na ludziach nowego leku, który może powodować odrastanie zębów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, badanie kliniczne rozpocznie się w przyszłym roku, a terapia regeneracji zębów może być dostępna dla osób z brakami zębowymi już w 2030 roku. W 2021 r. zespół z Kyoto University's Graduate School of Medicine opublikował obiecujące badania wykazujące, że białko o nazwie USAG-1 ogranicza wzrost zębów u myszy. Jednak wyłączając gen odpowiedzialny za produkcję tego białka, myszy były w stanie swobodnie odrastać.

Następnie udało im się opracować przeciwciało neutralizujące, które blokowało funkcję białka i stymulowało myszy do wzrostu nowych zębów. Późniejsze eksperymenty wykazały takie same korzyści u fretek, które mają wzór zębów bardziej podobny do ludzi.

Testy na zwierzętach są dobre dla wczesnych badań, ale zespół chce teraz sprawdzić, czy leczenie działa również u ludzi, a badania kliniczne w tym zakresie również mają rozpocząć się już w lipcu 2024 roku.

Cytat:"Pomysł wyhodowania nowych zębów to marzenie każdego dentysty. Pracowałem nad tym od czasów studiów doktoranckich. Byłem przekonany, że mogę to zrobić" - powiedział japońskiej gazecie Mainichi Katsu Takahashi, kierownik Wydziału Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej w Szpitalu Kitano Medical Research Institute w Osace. "Mamy nadzieję utorować drogę do klinicznego zastosowania leku" - dodał.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), ponad 25% dorosłych w wieku 65 lat lub starszych w samych Stanach Zjednoczonych ma tylko osiem lub mniej zębów, a 17% osób starszych straciło już wszystkie zęby. Może to znacząco wpłynąć na jakość życia danej osoby i poważnie wpłynąć na jej zdolność do zdrowego odżywiania.

Teoretycznie, ta nowa metoda leczenia, opracowana w Japonii, może pozwolić ludziom w takiej sytuacji na odrastanie utraconych zębów jak dzieci po wypadnięciu zębów mlecznych. Naukowcy opisują nowy proces jako wyzwalający "trzecią generację" regeneracji zębów, przy czym pierwsza generacja to pojawienie się zębów mlecznych u niemowląt, a druga generacja to zęby stałe u dorosłych, które wypadły w późniejszym okresie dzieciństwa. Sugestia, że terapia lekowa może być dostępna do powszechnego użytku już na początku następnej dekady, brzmi dość optymistycznie, ale japoński zespół naukowców głęboko wierzy, że tak się stanie.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »