Od gigantów? Gigantyczne ostrza sprzed 300 000 lat odkryte w Anglii
Dwa gigantyczne prehistoryczne siekiery ręczne, z których jedna ma około 30 centymetrów długości, zostały odkryte w głębokich osadach lodowcowych w południowej Anglii. Liczące 300 000 lat narzędzia, krzemienne płyty ścięte po obu stronach z postrzępionymi krawędziami, zostały znalezione wśród ponad 800 artefaktów zakopanych na zboczu wzgórza nad doliną Medway w Kent. "Nazywamy te narzędzia "gigantami", ponieważ mają ponad 22 cm długości, a my mamy dwa w tym zakresie rozmiarów" - powiedziała w komunikacie prasowym Letty Ingrey, główny archeolog z I
nstytutu Archeologii UCL.
Największy z dwóch klinów ręcznych ma około 30 cm długości i jest jednym z najdłuższych, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii. Archeolodzy zakładają, że tego typu narzędzia były używane przez naszych przodków głównie do uboju lub skórowania zwierząt. Ale te specjalne kliny ręczne są tak duże, że trudno sobie wyobrazić, jak normalny człowiek mógł je trzymać i używać w dłoni, mówi Ingrey.
Spekuluje, że mogły one pełnić mniej praktyczną i bardziej symboliczną funkcję niż inne narzędzia. Być może do wyraźnej demonstracji siły i umiejętności. Zgodnie z komunikatem prasowym, miejsce w Medway Valley było wówczas doskonałym terenem łowieckim, po którym wędrowały jelenie, konie, a także nieistniejące już europejskie słonie leśne i lwy, które w tamtym czasie występowały na tym obszarze. W tym czasie wcześni ludzie dzielili krajobraz z neandertalczykami, których ludy i kultury dopiero pojawiały się na tym obszarze. "W tej chwili nie jesteśmy pewni, dlaczego wykonano tak duże narzędzia ani które gatunki wczesnych ludzi je wyprodukowały" - mówi Ingrey, który jednocześnie zwraca uwagę, że ta strona oferuje jednak doskonałą okazję do udzielenia odpowiedzi.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl