Nowe odkrycia dotyczące kompleksu kolistych rowów ze środkowego neolitu w Goseck

dodany przez Amon w Nauka

#1
Nowe odkrycia dotyczące kompleksu kolistych rowów ze środkowego neolitu w Goseck

[Obrazek: Screenshot-2023-09-16-at-14-35-58-Neue-E...von-Go.png]
(Zdjęcie na okładce: Rekonstrukcja rowu kołowego z powietrza w Goseck)

W dniu 09.08.2023 r. Andreas Müller poinformował na swojej stronie Grenzwissenschaft-aktuell.de o nowościach dotyczących środkowo-neolitycznego rowu kołowego w Goseck. Około 150 tak zwanych kompleksów rowów kolistych znanych jest ze środkowo- i wschodnioeuropejskiego środkowego neolitu, z których tylko kilka zostało szeroko i systematycznie przebadanych archeologicznie. Funkcja tych dużych struktur jest przedmiotem intensywnej debaty. Jak donosi Müller, ten kompleks - zbudowany przez kulturę Stichbandkeramik, która istniała od około 4900 do 4600/4550 pne - został całkowicie wykopany w ramach współpracy między Krajowym Urzędem Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt (LDA) a Uniwersytetem Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze (MLU).

Zgodnie z komunikatem prasowym Landesamt für Denkmalpflege und Archäologie Sachsen-Anhalt - Landesmuseum für Vorgeschichte (Krajowy Urząd Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt - Państwowe Muzeum Prehistorii), stanowiska te to okrągłe lub eliptyczne, niemal koncentryczne układy grobów i palisad o średnicy od 40 do 250 metrów. Bardzo niewiele z nich nie zostało jeszcze gruntownie i systematycznie przebadanych archeologicznie. Funkcje tych dużych struktur są omawiane jako centralne miejsca zgromadzeń, zagrody dla bydła, struktury obronne, obserwatoria astronomiczne i pomieszczenia do czynności kultowych.

Dr Norma Henkel z Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków i Archeologii przedstawiła nowe odkrycia wraz z publikacją badań we wspomnianym wyżej kompleksie okrągłych rowów w Goseck w powiecie Burgenland w Saksonii-Anhalt.

W 1991 r. ten okrągły kompleks rowów został odkryty przez archeologa lotniczego Otto Braascha podczas lotniczych badań archeologicznych, a w latach 2002-2004, jak wspomniano powyżej, został całkowicie wykopany. Wyniki były spektakularne i z tego powodu stanowisko zostało całkowicie zrekonstruowane na miejscu. Jest ono otwarte dla publiczności od 2005 roku. Kolejny - zakrojony na szeroką skalę - projekt miał miejsce w latach 2005-2013: prof. dr François Bertemes z MLU kompleksowo udostępnił okrągły kompleks wykopalisk w jego otoczeniu przypominającym osadę.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kompletne kompleksy, ten w Goseck jest jednym z prostszych kompleksów, z rowem, prawdopodobnie wałem przed nim i dwoma koncentrycznymi pierścieniami palisad - które ograniczają wnętrze. Rów i palisady miały trzy wejścia, zlokalizowane odpowiednio na północy, południowym wschodzie i południowym zachodzie. Liczne doły, zawierające głównie kości zwierzęce i ceramikę, znaleziono zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ogrodzenia. Wiele cech wskazywało na sakralną funkcję budynku. W obszarze okrągłego wykopu znaleziono wyraźnie wysoką gęstość fragmentów czaszek bydła i 30 rogów bydła. Bydło jest zdecydowanie najczęstszym gatunkiem w inwentarzu kości zwierzęcych w tym miejscu. "Szczególne znaczenie i mistyczne wywyższenie bydła w okresie neolitu można uchwycić w wielu kulturach neolitycznych, zwłaszcza na licznych stanowiskach rowów kołowych" - mówi Müller.

Jeśli skierujemy nasz wzrok na południowy wschód od stanowiska, zauważymy, że zewnętrzna palisada przecina dół o wymiarach około 1,60 x 1,30 metra. Znaleziska w jamie są niezwykłe, ponieważ:
  •     Ściany dołu były mocno przepalone (doły ze śladami ognia znajdują się w różnych częściach kompleksu).
  •     Jama zawierała - oprócz śladów ognia - ludzkie kości dorosłego człowieka. Znaleziono tylko części ludzkich kończyn - nie było kości tułowia ani czaszki.

Cytat:"Ponieważ kości nie były już w anatomicznym połączeniu, można założyć, że zostały one zdeponowane w stanie już częściowo zeszkieletowanym. Inne znalezisko z dołu zawierało pięć kości palców i śródręcza prawej dłoni człowieka" - mówi Müller i dodaje: "Kości zostały złożone w opatrunku anatomicznym i należały do młodocianego/dorosłego mężczyzny".

Według Müllera astronomiczne odniesienia wskazują na sakralną funkcję okrągłego rowu. Jeśli przeniesiemy się do (w przybliżeniu) centrum kompleksu, wschody i zachody słońca ważnych wydarzeń astronomicznych mogą być przewidywane i obserwowane z tego miejsca z dokładnością do kilku dni.

Cytat:"Najważniejsze linie widokowe przebiegają przez dwa otwory na południowym wschodzie i południowym zachodzie", mówi Müller, "ponieważ przed nimi otwory odbijały palisady na okrągłym rowie, co odpowiadało punktom wschodu i zachodu słońca w czasie przesilenia zimowego (21 września). Inne otwory palisad odpowiadają przesileniu letniemu 21 czerwca i Beltane - początkowi lata w kalendarzu irlandzkim (30 kwietnia)."

Müller mówi o "miejscu ofiarnym" i "obserwatorium" w związku z ofiarą koła w Goseck.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »