Dziwne źródło wody na Księżycu połączone z ziemską osłoną magnetyczną
Według nowych badań wysokoenergetyczne elektrony znalezione w ogonie plazmy w pobliżu Ziemi wydają się być źródłem wody na Księżycu. Odkrycia dokonali naukowcy z
University of Hawaii at Manoa's School of Ocean and Earth Science and Technology, kierowani przez naukowca Shuai Li. Ich odkrycia mogą również wyjaśnić, w jaki sposób woda na Księżycu łączy się, tworząc kieszenie, które nigdy nie widzą światła słonecznego, zwane trwale zacienionymi regionami (PSR). Teoria Li i jego zespołu łączy wodę księżycową z magnetosferą, bańką magnetyczną, która otacza Ziemię i chroni ją przed wysokoenergetycznymi naładowanymi cząstkami słonecznymi uwalnianymi przez wiatr słoneczny.
Za każdym razem, gdy wiatr słoneczny uderza w magnetosferę, zniekształca tę osłonę magnetyczną i tworzy długi ogon magnetyczny - trafnie nazwany "ogonem magnetycznym" - po stronie Ziemi odwróconej od Słońca. Wysokoenergetyczne elektrony i jony pochodzące z wiatru słonecznego (a także z samej Ziemi) tworzą warstwę plazmy w ogonie magnetycznym.
Tymczasem Księżyc podąża za ogonem magnetycznym za każdym razem, gdy krąży wokół Ziemi i jest również chroniony przed naładowanymi cząstkami słonecznymi. Jednak gdy Księżyc krąży poza ogonem magnetycznym, wiatr słoneczny bombarduje jego powierzchnię. Zjonizowane atomy wodoru z wiatru słonecznego łączą się z atomami tlenu na powierzchni Księżyca, tworząc niewielkie ilości wody.
Cytat:"Wewnątrz ogona magnetycznego prawie nie ma protonów wiatru słonecznego i spodziewano się, że tworzenie wody spadnie prawie do zera" - powiedział Li w oświadczeniu.
Cytat:"Zapewnia to naturalne laboratorium do badania procesów formowania się wody na powierzchni Księżyca".
Rdza w regionach polarnych Księżyca również wskazuje na wodę
W swoich badaniach Li i jego zespół wykorzystali dane zebrane w latach 2008-2009 przez instrument Moon Mineralogy Mapper (MMM) na pokładzie indyjskiej sondy kosmicznej Chandrayaan 1, aby ocenić, jak zmienia się tworzenie wody, gdy Księżyc przechodzi przez ogon magnetyczny. Wykazało to, że tlen w ogonie magnetycznym powoduje rdzewienie żelaza w regionach polarnych Księżyca, czym Li zajmował się już wcześniej.
Cytat:"Ogólnie rzecz biorąc, to odkrycie i moje poprzednie odkrycia dotyczące zardzewiałych biegunów księżycowych sugerują, że Matka Ziemia jest ściśle związana ze swoim Księżycem w wielu nierozpoznanych aspektach" - powiedział Li.
Później odkrył, że promieniowanie wytwarzane przez wysokoenergetyczne elektrony w ogonie magnetycznym wykazuje identyczne efekty jak te wytwarzane przez jony w wietrze słonecznym.
Zespół planuje kontynuować badania nad tym odkryciem, badając środowisko plazmowe wokół Księżyca i zawartość wody na biegunach księżycowych w różnych momentach podróży Księżyca przez ogon magnetyczny. Aby to potwierdzić, potrzebne są dodatkowe obserwacje i eksperymenty na powierzchni Księżyca.
Badanie jest ważne nie tylko dla zrozumienia ewolucji satelity Ziemi, ale także dla planowania przyszłych dłuższych misji załogowych na Księżyc. Odkrywcy kosmosu mogliby zbierać wodę nie tylko do celów spożywczych, ale także do produkcji paliwa, które można by wykorzystać do misji z powierzchni Księżyca. Misje te mogłyby wykorzystać Księżyc jako odskocznię do eksploracji innych części Układu Słonecznego.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl