Teleskop Jamesa Webba odkrył "kopie" naszej Drogi Mlecznej

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Teleskop Jamesa Webba odkrył "kopie" naszej Drogi Mlecznej

[Obrazek: image584.jpg]

Kluczową zaletą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) jest możliwość spojrzenia głęboko w przeszłość. Patrząc w podczerwoną część widma elektromagnetycznego, jest w stanie wykryć światło, które potrzebowało miliardów lat, aby do nas dotrzeć i zostało rozciągnięte podczas podróży przez rozszerzający się wszechświat.

Wyspecjalizowane oczy JWST na wszechświat ujawniły niedawno kolejną niespodziankę - kilka galaktyk, które wyglądają jak kopie naszej Drogi Mlecznej, ale pochodzą sprzed 8-11 miliardów lat, gdy wszechświat był znacznie młodszy.

Według badań z University of Texas at Austin opublikowanych w The Astrophysical Journal Letters, odkrycia dokonali naukowcy z projektu Cosmic Evolution Early Release Science Survey (CEERS), który analizuje dane obserwacyjne z JWST. Zidentyfikowali galaktyki z paskami gwiazdowymi, prostymi liniami gwiazd ciągnącymi się od centrów galaktyk do ich zewnętrznych dysków. Pochodzą one z czasów wciąż bardzo młodego wszechświata, dlatego odkrycie to może zmusić naukowców do przeprojektowania swoich modeli dotyczących ewolucji galaktyk.

Po raz pierwszy zaobserwowano pręty gwiezdne w tak młodych galaktykach, co podważa istniejące modele formowania się i ewolucji galaktyk. Może to również pomóc astronomom odpowiedzieć na istniejące pytania dotyczące galaktyk, takie jak to, jak supermasywne czarne dziury rosną w centrach galaktyk i jak galaktyki uzyskują wystarczającą ilość materiału do tworzenia gwiazd w swoich centrach, znane również jako problem łańcucha dostaw.

Odkrycie to jest kolejnym dowodem na niezwykłe możliwości nowego teleskopu kosmicznego NASA i stanowi kolejny krok w zrozumieniu formowania się galaktyk takich jak nasza Droga Mleczna.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

James Webb Space Telescope (JWST) to kosmiczny teleskop pracujący w podczerwieni, opracowany jako wspólny projekt agencji kosmicznych NASA, ESA i CSA. 25 grudnia 2021 roku został wysłany w podróż do punktu Lagrange'a L2 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln km od Ziemi, który osiągnął 24 stycznia 2022 roku.

Po dotarciu na przewidywaną orbitę po dalekiej stronie Słońca oraz sześciomiesięcznym okresie przygotowania i kalibracji, 12 lipca 2022 roku teleskop oficjalnie rozpoczął swoją naukową działalność, która według obecnych planów była przewidziana na pięć lat. Zapas paliwa wystarcza na przedłużenie operacji naukowej do dziesięciu lat. Teleskop będzie mógł przeskanować kosmos i określić m.in. ewentualną możliwość zasiedlenia planet wokół odległych gwiazd. Aby to zrobić, JWST będzie badał długości fal od 0,6 do 28 µm w widmie częstotliwości światła podczerwonego.

Naukowcy z Ohio University doszli w badaniu do wniosku, że możemy odkryć życie pozaziemskie w ciągu 5 do 10 lat - pierwsza sygnatura życia nawet już 60 godzin po uruchomieniu teleskopu.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »