Starożytne podziemne tunele i miasta rozciągają się na całą Ziemię
Istnieje cały szereg mitów i legend o tajemniczych podziemnych światach zawartych w starożytnych tekstach i pismach. Wygląda na to, że podziemne miasta istniały przez tysiące lat, o których wciąż wiemy niewiele lub nic. Niektórzy badacze uważają nawet, że istnieje starożytny złożony system tuneli, który rozciąga się na całej kuli ziemskiej od kontynentu do kontynentu. Ale ogromne podziemne obiekty zostały również zbudowane w czasach współczesnych, na przykład jako bunkry nuklearne. Siedem tajemniczych podziemnych miast opowiada tutaj swoją własną historię.
Derinkuyu
Przez wieki
podziemne miasto Derinkuyu w tureckim regionie Kapadocji pozostawało tajemnicą, aż do 1963 roku, kiedy to właściciel remontował swój dom i nagle odkrył tajemniczy rozgałęziony system tuneli w piwnicy, który prowadził do ogromnego podziemnego kompleksu.
Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia tego tajemniczego podziemnego miasta. Według jednej z nich miasto zostało zbudowane ponad 4000 lat temu przez Hetytów, podczas gdy inni badacze uważają, że chrześcijanie stworzyli Derinkuyu, aby chronić się przed prześladowcami. Trzecia teoria głosi, że kompleks został zbudowany w celu ochrony przed ekstremalnym klimatem regionu. Derinkuyu to ogromny kompleks, niezależna metropolia z szybami wentylacyjnymi, studniami, kuchniami, więzieniem, salami lekcyjnymi, prasą olejową, łaźnią i piwnicą na wino. Kiedyś było tu miejsce nawet dla 20 000 osób - pomieszczenia mają łączną powierzchnię około 2500 metrów kwadratowych. Naukowcy podejrzewają, że kiedyś trzymano tu również zwierzęta. Kontakt z górnym światem był utrzymywany za pomocą szybów o długości od trzech do czterech metrów, które miały średnicę około dziesięciu centymetrów i prowadziły na powierzchnię z pierwszych dwóch pięter w górę.
Dziś Derinkuyu jest atrakcją turystyczną. Około połowę wąskich tuneli można zwiedzać za opłatą w wysokości 20 lir tureckich. Archeolodzy uważają jednak, że kompleks jest znacznie większy, że niektóre obszary nie zostały jeszcze odkryte i że oprócz Derinkuyu w Kapadocji znajduje się ponad 50 innych podziemnych miast. Do tej pory odkryto 36 z nich, ale nie zostały one jeszcze udostępnione zwiedzającym.
Naours
Innym interesującym miejscem tego typu jest podziemne miasto
Naours w Pikardii we Francji - jest to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących podziemnych miejsc w północnej Europie. Kompleks leży około 30 metrów pod ziemią, ma około dwóch kilometrów długości i składa się z 28 korytarzy i 300 pomieszczeń z trzema kaplicami, stajniami, piekarnią i magazynami.
Szacuje się, że kiedyś mogło tu mieszkać nawet 3000 osób. Budowa miasta sięga prawdopodobnie czasów najazdów normańskich w IX wieku - jednak zostało ono odrestaurowane dopiero w 1887 roku z inicjatywy miejscowego księdza. Podczas I wojny światowej wojska brytyjskie i kanadyjskie wykorzystywały podziemny kompleks jako szpital wojskowy, podczas II wojny światowej służył on wojskom brytyjskim jako magazyn, a od 1941 r. niemieckie oddziały Wehrmachtu urządziły tu swój skład amunicji. W międzyczasie przemytnicy ukrywali tu swoje towary, a rolnicy przechowywali tu część swoich zbiorów, aby uniknąć płacenia podatków.
Kopalnia soli w Wieliczce
Wieliczka w południowej Polsce, której nazwa tłumaczy się jako "Wielka Sól", jest domem dla najstarszej kopalni soli na świecie, której początki sięgają XIII wieku. W ciągu wielu stuleci górnicy przekopali się przez ziemię na głębokość 340 metrów i stworzyli system tuneli o długości ponad 245 kilometrów, aby wydobyć "białe złoto". Wydobycie soli zostało wstrzymane dopiero w 1993 roku po tym, jak kopalnia została częściowo zniszczona przez powódź, a znajdującej się nad nią osadzie groziło zawalenie.
Prawdziwą atrakcją jest jednak szczęśliwie zachowana Kaplica Kingi, która znajduje się 101 metrów pod ziemią i została zbudowana w całości z soli. Została otwarta w 1927 roku, a od 1978 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Żyrandole wykonane z kryształów soli zwisających z sufitu są jednym z wyjątkowych zabytków. Pokolenia górników pracowały nad kaplicą przez łącznie 70 lat.
Górnicy modlili się w tym świętym miejscu za siebie i zmarłych, którzy byli ofiarami wypadków górniczych. Do dziś w Kaplicy Kingi regularnie odbywają się msze i śluby. Wilgotność powietrza stanowi zagrożenie dla licznych figur wyrzeźbionych w soli, dlatego w przypadku dużej liczby odwiedzających powietrze musi być osuszane, aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu. Kaplica została nazwana na cześć węgierskiej księżniczki Kingi, która poślubiła polskiego księcia Bolesława V w 1239 roku. Mówi się, że Kinga otrzymała w prezencie kopalnię soli na Węgrzech, do której wrzuciła swój pierścionek zaręczynowy. Pierścionek przez wiele lat wędrował wraz z warstwami soli kamiennej do Wieliczki i ostatecznie został odnaleziony w pierwszym bloku solnym, który był tu uprawiany. Od tego czasu Kinga uznawana jest za patronkę górników solnych. W Komorze Janowice odtworzono zaślubiny księżnej Kingi i Bolesława V w postaci figur wyrzeźbionych w soli.
Daxia Cheng
Miasto wykopane ręcznie przez ponad 300 000 mieszkańców, było w stanie chronić około miliona osób przez okres do czterech miesięcy. Obiekt składał się z pomieszczeń awaryjnych i szeregu tuneli obejmujących obszar kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych pod ziemią. Niektóre korytarze były podobno wystarczająco duże, aby mogły przez nie przejeżdżać czołgi, podczas gdy inne obszary zostały specjalnie zaprojektowane, aby pomieścić szkoły, szpitale, spichlerze i restauracje.
Znajdowała się tam nawet linia kolejowa i kino na 1000 miejsc. Pekiński Gigantyczny Bunkier nigdy jednak nie został wykorzystany. Zniszczone tunele istnieją do dziś, ale większość z nich jest zamknięta - zostały one otwarte dla publiczności na początku XXI wieku i przez krótki czas były nawet atrakcją turystyczną.
Orvieto
Włoskie wzgórze Orvieto słynie z wyśmienitych białych win i malowniczej architektury - ale jego najbardziej tajemnicze cuda leżą głęboko pod ziemią: mówimy o
Podziemiach Orvieto. W czasach starożytnych Etrusków całe pokolenia miejscowej ludności przekopywały się przez wulkaniczną skałę, na której pierwotnie zbudowano miasto.
W ciągu około 3000 lat podziemia Orvieto rozrosły się do ponad 1200 zazębiających się tuneli i jaskiń rozsianych po całym mieście. Tajemnicze miasto usiane jest sztucznymi jaskiniami, studniami, kamieniołomami, cysternami i piwnicami, wszystkie wykute w wulkanicznej skale. Wiele komnat zawiera nawet pozostałości sanktuariów z epoki etruskiej.
Tajemnicze jaskinie we wschodniej Styrii
Pod wschodnią Styrią znajduje się wciąż ledwo zbadany labirynt jaskiń i przejść. Co przede wszystkim zastanawia badaczy: Przejścia, które mają ponad 10 000 lat, mogły zostać zbudowane przy użyciu maszyn. Podziemne jaskinie i tunele przecinają wschodnią Styrię. Ale tylko ułamek z nich jest znany. "Wślizgiwaliśmy się tam jako dzieci i badaliśmy te przejścia" - wspomina przedsiębiorca Hermann Retter (O tajnych jaskiniach w Styrii i Heidenloch w Heidelbergu).
Osiem kilometrów długości
W ostatnich latach zbadano i naukowo udokumentowano ponad 800 miejsc. "W całej północno-wschodniej Styrii - w rejonie Vorau, Pöllau i Stubenberg - mamy ponad osiem kilometrów dostępnych korytarzy", mówi historyk Heinrich Kusch. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego tunele te zostały zbudowane. Znany jest jednak ich wiek. "Mamy wskazówkę i jest to ponad 10 000 lat temu, kiedy tunele już tam były" - mówi Kusch.
Precyzyjne prace wykopaliskowe
Ale jak wykopano te jaskinie? Tutaj sprawy stają się tajemnicze, ponieważ naukowcy są zgodni - pracowały maszyny. "To niesamowite jak na epokę kamienia łupanego" - mówi Kusch. "Przeskanowaliśmy te korytarze z dokładnością do 0,2 milimetra i widzimy, że odchylenia wynoszą tylko 16 milimetrów na metrowych odcinkach. To niemożliwe nawet przy użyciu dzisiejszych maszyn". Tajemniczy podziemny świat był wykorzystywany na wiele praktycznych sposobów na przestrzeni wieków - w tym do transportu wody w czasach etruskich, poprzez akwedukty i cysterny wodne, z których niektóre są nadal w użyciu.
W średniowieczu podziemne przejścia i nisze były wykorzystywane do hodowli gołębi i tłoczenia oliwek - podczas II wojny światowej mieszkańcy wykorzystywali niektóre obszary kompleksu jako schrony przeciwlotnicze.
Wnioski
Starożytny system tuneli mógł rozciągać się na całej Ziemi, od kontynentu do kontynentu. Na początku trudno w to uwierzyć, ale istnieje wiele legend i opowieści o podziemnych światach rozproszonych w starożytnych tekstach. Pod naszymi stopami odkryto fascynujące jaskinie i miasta, ale nikt nie wie, kto i w jakim celu je zbudował. Podobno ludzie z zaawansowanej cywilizacji zbudowali je w czasach przed zapisaną historią. Czy to może być prawda?
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl