Tajemnicze pismo z Wyspy Wielkanocnej różni się od wszystkich znanych systemów pisma
Wyspa Wielkanocna u wybrzeży Chile przyciąga uwagę badaczy z całego świata swoją unikalną kulturą i tajemniczymi pomnikami w kształcie głowy znanymi jako moai. Niedawno naukowcy odkryli kolejne niesamowite zjawisko na tej wyspie - tajemnicze pismo Rongorongo, które może reprezentować niezwykły system pisma unikalny dla wyspy. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie
Scientific Reports. Naukowcy badający pismo Rongorongo odkryli, że różni się ono od wszystkich innych znanych form pisma. Sugeruje to, że zostało ono wymyślone przez miejscowych i nie było pod wpływem obcych systemów pisma.
Ponadto datowanie radiowęglowe kilku starożytnych obiektów wykazało, że najwcześniejsze rzeźby poprzedzają przybycie Europejczyków na wyspę. Potwierdza to pogląd, że pismo Rongorongo zostało opracowane przez miejscową ludność niezależnie od wpływów zewnętrznych.
Historia pisma Rongorongo jest jednak pełna tajemnic. W 1864 roku zewnętrzni obserwatorzy po raz pierwszy zauważyli ryciny z pismem Rongorongo. Jednak wszystkie te znaki zostały zniszczone lub wysłane za granicę. Do dziś znanych jest tylko 27 przykładów pisma, a żaden z nich nie znajduje się na samej Wyspie Wielkanocnej.
Badacze próbujący rozszyfrować pismo Rongorongo opisują je jako długie teksty zapisane znakami graficznymi zwanymi glifami. Kształty tych znaków reprezentują różne klasy obrazów, w tym ludzkie pozy i części ciała, zwierzęta, rośliny, narzędzia, ciała niebieskie i inne. Naukowcy zauważają, że graficzne glify pisma Rongorongo nie odpowiadają znanym pismom, ale przypominają motywy starożytnych malowideł naskalnych na wyspie. Obserwacja ta wspiera ideę, że pismo Rongorongo mogło rozwinąć się niezależnie, podobnie jak wynalazki pisma w Mezopotamii, Egipcie, Chinach i Mezoameryce.
Istnieją jednak pewne tajemnice związane z systemem pisma Rongorongo. W celu dalszych badań naukowcy przeprowadzili datowanie radiowęglowe czterech innych tabliczek które zostały usunięte z wyspy przez misjonarzy w 1869 roku i są obecnie przechowywane w Rzymie we Włoszech.
Wyniki wykazały, że trzy z tych tablic zostały wykonane z drewna ściętego w XIX wieku, a czwarta została wykonana kilkaset lat wcześniej, między 1493 a 1509 rokiem. Tablica pojawiła się zatem 200 lat przed przybyciem cudzoziemców na wyspę. Potwierdza to przypuszczenie, że pismo Rongorongo mogło powstać w całkowitej izolacji. Warto jednak zauważyć, że tablica została wykonana z drzewa, które nie rośnie na Wyspie Wielkanocnej, ale jest drzewem narodowym Republiki Południowej Afryki. Naukowcy podejrzewają, że drzewo to mogło zostać wyrzucone na wyspę przez zatopiony europejski statek. Nie można dokładnie określić, jak długo kawałek drewna spędził na morzu, zanim został użyty do wykonania tablicy.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl