Duża różnorodność związków organicznych znaleziona w marsjańskim meteorycie

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Duża różnorodność związków organicznych znaleziona w marsjańskim meteorycie

[Obrazek: 64544.jpg]

Marsjański meteoryt, który spadł na Ziemię 18 lipca 2011 roku w marokańskim pustynnym rejonie Guelmim-Es Semara, został teraz ponownie przeanalizowany i ujawnia sensacyjne wyniki: Wygląda na to, że zawiera różne związki organiczne, które pochodzą z Marsa. Meteoryt, nazwany "Tissint", został prawdopodobnie oderwany od powierzchni Marsa podczas uderzenia asteroidy między 700 tys. a 1,1 mln lat temu i został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną, aż w końcu trafił na naszą Ziemię. Fragmenty meteorytu były już wielokrotnie badane na przestrzeni lat i w jego szczelinach wykryto organiczne związki węgla, które można interpretować jako pozostałości procesów biologicznych.

Ciekawych wyników dostarcza również najnowsza analiza przeprowadzona przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr. Philippe'a Schmitt-Kopplina z Helmholtz Zentrum München. Jak piszą naukowcy w swoim opracowaniu opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, w meteorycie znaleźli co najmniej pięć różnych rodzajów związków organicznych - cząsteczek, które są powszechne na Ziemi i mogą wskazywać, że życie mogło istnieć również na Marsie - przynajmniej w przeszłości.

Związki organiczne to cząsteczki zawierające atomy węgla połączone z atomami jednego lub kilku innych pierwiastków - najczęściej wodoru, tlenu, azotu i siarki, a także innych. Związki te są bardzo powszechne we wszystkich formach życia na Ziemi, co oznacza, że ich obecność w skałach kosmicznych mogłaby ewentualnie wskazywać na istnienie życia w innych miejscach układu słonecznego. Jednak niektóre związki organiczne mogą powstawać również w wyniku procesów niebiologicznych, więc naukowcy nie zawsze mogą z całą pewnością stwierdzić, czy takie związki są wyraźnymi oznakami życia na innych planetach. Meteoryt Tissint zawierał organiczne związki magnezu, które są "niezwykle obfite" w całym meteorycie i nigdy wcześniej nie zostały wykryte w marsjańskich próbkach, powiedzieli autorzy badania. Zespół stawia hipotezę, że związki te uformowały się w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury w starożytnym płaszczu marsjańskim (warstwa pod skorupą marsjańską), co oznacza, że nie są one biologiczne i mogą rzucić światło na to, jak powstało głębokie wnętrze Czerwonej Planety.

To zdecydowanie pokazuje, że Mars i Ziemia mają wiele wspólnych aspektów swojej ewolucji, w związku z czym, o ile dziś można stwierdzić, że życie powstało i rozkwitło na naszej rodzimej planecie, o tyle pytanie, czy kiedykolwiek istniało na Marsie, to bardzo aktualny problem badawczy, który wymaga głębszej wiedzy na temat wody, cząsteczek organicznych i reaktywnych powierzchni naszej sąsiedniej planety.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki, w połączeniu z dalszymi badaniami tych i innych próbek z Marsa, pozwolą ostatecznie dowiedzieć się, czy życie rzeczywiście istniało na Czerwonej Planecie w odległej przeszłości.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »