Łazik NASA napotyka na powierzchni Marsa duży meteoryt
Należący do NASA łazik Curiosity podczas rekreacyjnej eksploracji krateru Gale odkrył na swojej powierzchni stosunkowo duży metaliczny meteoryt. Według
oświadczenia NASA, Curiosity natknął się na niezwykły obiekt 28 stycznia 2023 roku (Sol 3,724) podczas badania obszaru wokół Mount Sharp w obrębie krateru Gale. Z pomocą Mastcam dostarczył on imponujących obrazów kosmicznej skały, a dzięki laserowemu instrumentowi, w który łazik jest również wyposażony, amerykańska agencja kosmiczna była w stanie określić, że meteoryt, który ma średnicę około 30 centymetrów i został nazwany "Cacao", jest wykonany z żelaza-niklu.
Meteoryty żelazne - zwane również niklowo-żelaznymi - stanowią około pięciu procent wszystkich meteorytów i składają się ze stopu żelaza i około 5 do 20 procent wagowych niklu. Ich wnętrze ma metalicznie szary kolor i otoczone jest brązowo-czarną skorupą.
Na
Twitterze zespół NASA Curiosity dodatkowo podzielił się informacją, że nie można określić wieku meteorytu i spekulowano, że mógł on znajdować się tam przez miliony lat. Na pytanie, dlaczego wokół stosunkowo dużego obiektu nie widać śladów uderzenia, wyjaśnili, że prawdopodobnie w przeszłości istniał tam duży krater, ale z czasem erozja i inne procesy spłaszczyły teren wokół niego i wyerodowały wszystko poza najtwardszym materiałem.
Choć natrafienie na meteoryty na Czerwonej Planecie nie jest niczym niezwykłym, dla naukowców z NASA za każdym razem jest to mile widziana zmiana. Nawiasem mówiąc, największy dotychczas znaleziony na Ziemi meteoryt nazywa się "Hoba" i znajduje się na terenie farmy o tej samej nazwie w górach Otavi w Namibii, gdzie uderzył około 80 000 lat temu i od tego czasu pozostaje w swojej pierwotnej pozycji. Jego oryginalne wymiary wynoszą 2,70 m × 2,70 m × 0,90 m, a jego szacowany wiek to 190 do 410 mln lat.
Na temat Curiosity
Długi na 3 metry, szeroki na 2,7 metra, wysoki na 2,2 metra, 900-kilogramowy łazik Curiosity został zbudowany przez należące do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) i wystrzelony na Czerwoną Planetę 26 listopada 2011 roku na pokładzie rakiety nośnej Atlas. 5 sierpnia 2012 roku dotarł do celu i wylądował w kraterze Gale, gdzie od tamtej pory skanuje tamtejsze środowisko w poszukiwaniu śladów dawnego, a nawet obecnego życia. I nigdzie poza Ziemią poszukiwania dowodów na istnienie starożytnego życia pozaziemskiego nie są bardziej obiecujące niż na Marsie - świecie, który musiał być kiedyś bardzo podobny do naszej własnej planety z oceanami, jeziorami i rzekami. Choć obecnie jest to suche, opustoszałe miejsce, naukowcy mieli nadzieję znaleźć tam dowody na wodną przeszłość, a także organizmy, które mogły istnieć w bardziej przyjaznych dla życia czasach.
Krater Gale, o średnicy około 154 km, jest obiecującym miejscem dla poszukiwań dawnego życia, ponieważ mógł być kiedyś wypełniony wodą, tworząc ogromne słone jezioro, które wyparowało, gdy warunki atmosferyczne na planecie uległy dramatycznej zmianie. Pierwotnie misja Curiosity miała trwać tylko dwa lata, ale łazik nadal jedzie niestrudzenie z prędkością 0,15 km/h przez niekiedy nieprzejezdny teren i dostarczył naukowcom NASA licznych próbek wierteł, zdjęć, a nawet nagrań dźwiękowych na swojej trasie, która obejmuje już około 30 kilometrów - często z ciekawymi obrazami, które są przeznaczone raczej jako mała "uwaga" dla publiczności niż do oceny naukowej.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl