Czy istnieje sposób na opuszczenie symulowanego matrixa, w którym żyjemy?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy żyjesz w symulacji komputerowej? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wielu filozofów, naukowców, a nawet celebrytów rozważało możliwość, że nasza rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje. Ale jak możemy ustalić, czy rzeczywiście jesteśmy istotami symulowanymi? I co możemy zrobić, aby wyrwać się z naszego więzienia?
Pomysł, że ludzie mogą żyć w symulacji jest zaskakująco stary. Już w XVII wieku francuski filozof René Descartes wysunął tę ideę, ale tak naprawdę zainteresowała ona społeczność naukową, kiedy filozof Nick Bostrom z Uniwersytetu Oksfordzkiego napisał w 2003 roku artykuł o możliwości symulacji rzeczywistości.
Bostrom oszacował prawdopodobieństwo, że żyjemy w jakimś najnowocześniejszym komputerze obcych. Informatyk Roman Yampolskiy z University of Louisville bada to pytanie w szczegółowym
artykule opisującym, jak moglibyśmy się wyłamać z naszej symulowanej egzystencji. Artykuł przyznaje, że istnieją pewne przekonujące dowody, które są potencjalnie szkodliwe dla idei unikania symulacji (jeśli symulacja jest obecna). Na przykład, wiedza o samej symulacji nie wydaje się wpływać na jej istnienie, ani religie, z których wszystkie zwracają się do zewnętrznego symulatora, nie mają żadnego wymiernego efektu lub interwencji (poprzedni badacze zaproponowali ten właśnie pomysł).
Nawet uruchomienie niewiarygodnie złożonych maszyn, które dają niesamowite rezultaty, jak Wielki Zderzacz Hadronów, nie wydaje się mieć wpływu na jakikolwiek rodzaj symulacji. Oczywiście, istnieje pytanie, dlaczego ludzie chcą opuścić symulację; na przykład wyjście Neo z doświadczenia Matrixa nie było całkowicie przyjemne. Yampolsky argumentuje, że dostęp do podstawowej rzeczywistości może poprawić nasze umiejętności obliczeniowe i dać nam dostęp do "prawdziwej" wiedzy, a nie symulowanej fizyki wszechświata. Nieznane są również konsekwencje takiego planu ucieczki. Yampolskiy przyznaje, że takie badania niosą ze sobą egzystencjalne ryzyko, a nawet postuluje możliwość, że symulatory zrestartowały symulację z ulepszonymi zabezpieczeniami, skutecznie wymazując naszą zbiorową pamięć. To, czy żyjemy w symulacji, jest najprawdopodobniej nie do ustalenia.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl