Chiński super radar wykrywa bąbel plazmy nad piramidami w Gizie
Potężny radar LARID w Hainan w Chinach może wykrywać pęcherzyki plazmy w górnej atmosferze Ziemi w odległości do 9 600 kilometrów!
Chińscy naukowcy wykorzystali
radar LARID w Hainan do wykrycia bąbelków plazmy nad egipskimi piramidami i wyspami Midway. Równikowe bąbelki plazmy to niezwykłe zjawiska pogodowe w regionach o niskiej szerokości geograficznej, spowodowane nagłą utratą naładowanych cząstek w jonosferze, warstwie górnej atmosfery Ziemi. Bańki te, które mogą osiągać średnicę setek kilometrów, zakłócają sygnały GPS i komunikację satelitarną, donosi South China Morning Post.
Z pomocą LARID, zbudowanego w zeszłym roku radaru jonosferycznego dalekiego zasięgu o niskiej szerokości geograficznej, Chiny stały się pierwszym krajem, który wykrył bąbelki plazmy. 27 sierpnia Instytut Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk opublikował na swojej stronie internetowej wyniki największego zarejestrowanego do tej pory wykrycia bąbli plazmy.
Radar wykrywa w czasie rzeczywistym ruch pęcherzyków plazmy wywołanych przez burzę słoneczną
Pęcherzyki plazmy wywołane przez burzę słoneczną były wyraźnie widoczne na chińskim radarze od 4 do 6 listopada ubiegłego roku, a najbardziej odległe echa pochodziły z Afryki Północnej i środkowego Pacyfiku. Analizując te sygnały, naukowcy byli w stanie zaobserwować dokładne formowanie się bąbelków i śledzić ich ruch w czasie rzeczywistym.
Ogromny radar LARID znajduje się na wyspie Hainan na południowym krańcu Chin kontynentalnych i ma zasięg wykrywania 9 600 kilometrów (5 965 mil) - mniej więcej tyle, co odległość od Hawajów na wschodzie lub Libii na zachodzie. Ze względu na krzywiznę Ziemi, konwencjonalne radary mają problemy z rozpoznawaniem celów znajdujących się poniżej horyzontu. LARID pokonuje ten problem, emitując wysokoenergetyczne fale elektromagnetyczne, które odbijają się od jonosfery i ziemi, dzięki czemu mogą pokonywać duże odległości.
Kiedy fale te uderzają w pęcherzyki plazmy, część sygnału jest odbijana z powrotem i wykrywana przez układ anten LARID. LARID działa w paśmie częstotliwości 8-22 MHz i ma dwa podsystemy radarowe, jeden skierowany na wschód, a drugi na zachód, każdy z 24 antenami nadawczymi i odbiorczymi. Radar wykorzystuje w pełni cyfrowy system fazowy, który umożliwia dostosowanie częstotliwości wykrywania, zasięgu, obszaru skanowania i ustawień radaru w czasie rzeczywistym.
Zasięg wykrywania LARID potroił się w mniej niż sześć miesięcy!
Początkowo zasięg wykrywania LARID wynosił 3000 km. Jednak dzięki doświadczeniu operacyjnemu i nowoczesnym technologiom, takim jak nowe kodowanie sygnału i geofizyczne modele symulacyjne, jego wydajność szybko się poprawiła. W ciągu sześciu miesięcy maksymalny zasięg wykrywania potroił się. Chińscy naukowcy zaproponowali utworzenie od trzech do czterech dodatkowych radarów nad horyzontem podobnych do LARID na niskich szerokościach geograficznych na całym świecie w celu utworzenia sieci do ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym równikowych pęcherzyków plazmy.
Ze względu na niską rozdzielczość, LARID nie nadaje się do wykrywania celów wojskowych, takich jak samoloty czy okręty wojenne. Jednak według oficjalnych doniesień chińskich mediów, chińskie wojsko szeroko wdrożyło nad horyzontem trackery z podobną technologią, które z powodzeniem wykryły cele, takie jak myśliwce F-22 stealth. Ponadto nowe okręty wojenne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym niszczyciele typu 055, są wyposażone w radary, które mogą wykrywać samoloty stealth przy użyciu długości fal, które przenikają przez powłoki maskujące. Może to potencjalnie osiągnąć zasięg wykrywania wynoszący setki kilometrów.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl