Świątynia Posejdona odkryta na greckim półwyspie Peloponez

dodany przez Amon w Nauka

#1
Świątynia Posejdona odkryta na greckim półwyspie Peloponez

[Obrazek: image.jpg]
Widok z powietrza na odsłoniętą do tej pory świątynię

Grecko-austriacki program badawczy odkrył na greckim półwyspie Peloponez okręg świątynny poświęcony bogu morza Posejdonowi, wspominany w starożytnych pismach i od dawna poszukiwany przez historyków.

W mitologii greckiej Posejdon to bóg morza, brat Zeusa i jedno z dwunastu bóstw olimpijskich - Olimpioi. Jako wysoki bóg był również wysoko ceniony w mitologii rzymskiej, gdzie jednak czczono go pod imieniem Neptuna. Marynarze modlili się do Posejdona o bezpieczną przeprawę i składali mu w ofierze konie, które zatapiali w morzu, gdyż darzył te zwierzęta wielkim szacunkiem i były one dla niego święte. Według legend Posejdon, gdy był w dobrym nastroju, potrafił tworzyć nowe wyspy i czynić morze przyjemnym do żeglugi. Ale kiedy był zły, wbijał swój trójząb w ziemię i powodował trzęsienia ziemi i tsunami lub zatapiał statki.

Wiele starożytnych pism wspomina o ważnym sanktuarium Posejdona, poświęconym bogu morza Posejdonowi, ale dokładna lokalizacja tego miejsca pozostała niepewna. Historycy podejrzewają, że znajduje się ona w pobliżu starożytnej twierdzy Samikon, położonej na wzgórzu na północ od lagunowego jeziora Kaiafa na zachodnim wybrzeżu greckiego półwyspu Peloponez. Powołują się na 8 księgę "Geographiki" greckiego geografa Strabona (ok. 63 r. p.n.e.-23 r. n.e.), który donosi o wybudowanym tam ważnym ośrodku kulturowym amfiktionii (luźnego związku miast wokół sanktuarium) miast Trypolisu. Teraz prowadzone tam w sierpniu i wrześniu 2022 roku wykopaliska archeologiczne odsłoniły pozostałości budynków, które mogły należeć do sanktuarium Posejdona. Jak piszą w swoim raporcie w greckim czasopiśmie "Kalamata" austriacki Instytut Archeologiczny Akademii Nauk (ÖAI-ÖAW) we współpracy z kolegami z greckiego Ephory of Antiquities, Johannes Gutenberg University Mainz (JGU) i Uniwersytetu w Kilonii, odsłonili oni fragmenty fundamentów budynku o szerokości 9 m i długości co najmniej 28 m, którego ściany mają szerokość 0,80 m, a przestrzeń między nimi wypełniona była grubą warstwą dachówek.

Po ocenie badań geofizycznych autorzy opracowania przyjmują, że budynek składa się z dwóch pomieszczeń wewnętrznych oraz przedsionka świątyni (pronaos) i tylnej sali (opisthodom) lub tylnego pomieszczenia głównego pomieszczenia wewnętrznego (adyton). Wewnątrz znaleziono również perirrhanterion (marmurowy zbiornik na wodę), który przypomina chrześcijański zbiornik na wodę święconą i był używany do rytuałów. Lokalizacja odnalezionego sanktuarium odpowiada szczegółowo tradycjom tekstowym i opisom Strabona, tak że autorzy badań nie mają wątpliwości, że jest to najprawdopodobniej starożytna świątynia z czasów ok. 800-500 p.n.e., być może poświęcona samemu bogu morza i znajdująca się na miejscu od dawna poszukiwanego sanktuarium Posejdona.

Dowody geologiczne sugerują, że obszar ten został dotknięty przez serię tsunami gdzieś w 6. i 14. wieku naszej ery, a pisemne zapisy potwierdzają również, że katastrofalne powodzie wodne nawiedziły region zarówno w 551, jak i 1303 roku naszej ery.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy konstrukcja została zniszczona, ale jej ryzykowne położenie wskazuje, że zawsze była na skraju zniszczenia.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »