Naukowcy zidentyfikowali region mózgu odpowiedzialny za postrzeganie czasu

dodany przez Amon w Nauka

#1
Naukowcy zidentyfikowali region mózgu odpowiedzialny za postrzeganie czasu

[Obrazek: Screenshot-2023-08-03-at-17-28-49-Forsch...iziert.png]

Naukowcy i filozofowie od dawna głowią się nad tym, dlaczego postrzegamy czas jako upływający w mgnieniu oka lub ciągnący się w nieskończoność, w zależności od wydarzenia. Teraz nowe badanie wskazało część mózgu, w której odbywa się to postrzeganie - co najmniej u gryzoni.

W swoich eksperymentach na szczurach naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i University College London w Wielkiej Brytanii oraz Fundacji Champalimaud w Portugalii odkryli, że spowolnienie lub przyspieszenie aktywności w tym regionie mózgu zmienia postrzeganie czasu przez zwierzęta. Jak piszą w swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience, eksperymenty koncentrowały się na tak zwanym prążkowiu, ważnym rdzeniowym obszarze przodomózgowia, który należy do zwojów podstawy i jest odpowiedzialny za poznanie, motywację i planowanie sekwencji ruchów. Naukowcy wykorzystali niewielkie zmiany temperatury, aby wpłynąć na aktywność neuronalną prążkowia.

Wynika to z faktu, że wcześniejsze badania wykazały, że temperatura może wpływać na czasową dynamikę zachowań, takich jak śpiew ptaków. Ochłodzenie pewnego obszaru mózgu spowalnia śpiew, podczas gdy ogrzanie go przyspiesza bez zmiany jego wzorca. Autorzy badania wykorzystali więc implanty do ogrzewania lub chłodzenia mózgów szczurów. Analiza przeprowadzona w znieczuleniu wykazała, że aktywność mózgu ich prążkowia przyspieszała, gdy temperatura rosła i zwalniała, gdy temperatura spadała.

Gdy szczury były przytomne, te same zmiany temperatury i aktywności mózgu można było powiązać ze zmienionym postrzeganiem czasu w eksperymentach laboratoryjnych. Cieplejsze, szybsze prążkowie oznaczało, że czas mijał wolniej; chłodniejsze, wolniejsze prążkowie oznaczało, że czas mijał szybciej. Jednak zmiany temperatury (i wynikające z nich zmiany we wzorcach mózgowych) nie wpływały na szybkość, z jaką poruszały się szczury, a jedynie na szybkość, z jaką decydowały się na wykonywanie ruchów. Sugeruje to, że postrzeganie szybkości upływu czasu i decyzja o tym, jak szybko wykonać ruch, są przetwarzane przez dwie różne części mózgu.

Innymi słowy, prążkowie określa, kiedy rakieta tenisowa jest zamachnięta, podczas gdy inny obszar mózgu jest odpowiedzialny za prędkość zamachu. Według naukowców, tym innym obszarem może być móżdżek, region zaangażowany w kontrolę motoryczną i koordynację. Wcześniejsze dane MRI sugerują, że zwoje podstawy mózgu są również zaangażowane w synchronizację czasu u ludzi, ale potrzeba znacznie więcej badań, aby dowiedzieć się, czy wyniki eksperymentów na szczurach można zastosować do innych gatunków.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »