Czy istnieje geologiczny dowód na to, że Azja i Ameryka Północna to jeden kontynent?
W teorii tektoniki płyt litosferycznych istnieje model superkontynentu Pangea, który istniał 335 - 175 milionów lat temu, całkiem niedawno w czasie geologicznym - w późnym paleozoiku i wczesnym mezozoiku. Wiek ten jest młody nawet według standardów geologicznych. Z nieznanych naukowcom przyczyn superkontynent rozpadł się, a ruchy płyt kontynentalnych rozpoczęły się od stref spreadingu (rozszerzania się dna oceanicznego) i subdukcji (subdukcji skorupy oceanicznej pod kontynentami).
Ale ta ogólnie przyjęta teoria ma subtelne punkty. Jeśli spojrzeć na mapy głębokości dna, można zauważyć, że Azja i Ameryka Północna mają wspólną strefę szelfową. Pomiędzy kontynentami nie ma uskoków ani pasm górskich, które powinny powstać w wyniku zderzenia płyt kontynentalnych. W końcu przed rozpadem Pangei kontynenty te znajdowały się po przeciwnych stronach superkontynentu. I zgodnie z tą teorią zderzyły się. Teoria ta twierdzi, że geologicznie Azja i Ameryka Północna są jednym kontynentem. Jeśli obniżysz poziom oceanów na świecie o 100 m, kontynenty zostaną połączone lądem. To niczego nie dowodzi, powie sceptyczny czytelnik. Następnie spójrz na mapę pokazującą wiek dna oceanów świata.
Jak widać, przez 180 milionów lat, zgodnie z koncepcjami geologicznymi, w regionie Alaski nie doszło do ekspansji ani kolizji płyt. Więc o jakiej Pangei możemy mówić? Ta przestarzała teoria wymaga rewizji i istnieje dla niej alternatywa - jest to hipoteza rozszerzającej się Ziemi, oparta na teorii Hydridic Earth zaproponowanej w 1968 roku. Jest to jednak bardzo przerażający temat dla geologii. Jeśli zostanie rozwinięty, upadnie zarówno geologia, jak i fizyka. Dlatego w tektonice płyt korekty są wprowadzane do modeli, a korekty są wprowadzane do korekt. Ale w żaden sposób nie wyjaśniają one geologii strefy szelfowej w regionie Azji i Ameryki Północnej.
Nawet średniowieczne mapy potwierdzają, że Azja i Ameryka Północna do niedawna były jednym i tym samym. Oficjalna nauka traktuje je po prostu jako błędy kartografów.
Mapa A1565 autorstwa Lafrery'ego z zaznaczonymi nieznanymi miastami.
Orontius Phineus, 1531.
Niektóre z ich nazw: Modana, Lacruz, Callaotor, Coca, Sipola, Tamaka, Tiguar, Aksa. Z Azji: Amagog, Kairam, Pirri, Ghaziaf, Rezbi, Sragwa. Jak zatem poruszają się kontynenty? Prawdopodobnie nie poruszają się, ale Ziemia rozszerza się z powodu powiększania się dna oceanów. W części Azji i Ameryki Północnej ekspansja zachodzi w tych strefach. Obszar dna morskiego rośnie wzdłuż grzbietu śródoceanicznego, a Azja i Ameryka Północna były kiedyś jeszcze ściślej połączone. Dlatego rdzenni mieszkańcy północnej Azji i Ameryki są tak podobni, to samo dotyczy flory i fauny. A przejście lodowe nie ma z tym nic wspólnego, kontynenty były kiedyś jedną całością, nie tylko geologicznie.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl