"Magnetyczny" latający statek z 1709 roku
Wielcy wynalazcy zawsze byli obdarzeni niezwykłą wyobraźnią i chęcią stworzenia czegoś nowego i rewolucyjnego. Jednym z takich geniuszy był brazylijski jezuita Bartolomeu de Guzman, który pod koniec XVII wieku zaprezentował światu swoje niesamowite dzieło - latający statek. Urodzony w grudniu 1685 roku Bartolomeu Laurenço de Goujman był nie tylko księdzem i przyrodnikiem, ale także utalentowanym wynalazcą.
Jego fascynacja mechanizmami i fizyką doprowadziła go do stworzenia niesamowitego urządzenia - latającego statku. W 1709 roku Goujman zademonstrował swój wynalazek przed portugalskim pałacem Casa da India w Lizbonie. Lot ten stał się prawdziwym wydarzeniem, wywołując szok i podziw wśród ówczesnych widzów.
Opis latającego statku
Latający statek Bartolomeu de Goujmana był niezwykłym połączeniem różnych mechanizmów i instrumentów. Jego "kokpit" zawierał zegar, teleskop, sferę niebieską i globus. Statek miał siatkę, która była częścią "systemu napędowego". Nad siatką znajdował się "żagiel", który służył jako ochrona przed słońcem i deszczem. To, co czyniło latający statek wyjątkowym, to jego system napędowy. Według samego Goujmana, statek wykorzystywał dwa różne magnesy umieszczone na sferze niebieskiej i kuli ziemskiej, aby uzyskać siłę nośną i poruszać się w powietrzu. Manewrowanie odbywało się za pomocą "wioseł" przymocowanych do boków pojazdu, a na rufie znajdowały się "pędniki" do awaryjnego przyspieszania.
Dowody na istnienie latającego statku
Istnieje wiele dowodów na to, że latający statek Bartolomeu de Gusmão był prawdziwym wynalazkiem, a nie tylko pomysłem na papierze. Jednym z takich dowodów jest rycina znaleziona w różnych książkach opisujących tę konkretną maszynę i jej pokazowy lot przed portugalskim pałacem. Rycina ta znajduje się obecnie w Stephen F. Udvar-Hazy Center w Chantilly w stanie Wirginia.
Interesujące fakty na temat latającego statku
- Latający statek Bartłomieja de Goujmana wzbudził ogromne zainteresowanie ówczesnej społeczności naukowej. Wielu naukowców badało jego mechanizmy i próbowało odtworzyć jego technologię.
- Pomimo swojego wyjątkowego wynalazku, Goujman nie został należycie doceniony za swoją pracę. Jego latający statek został zapomniany i zaginął w historii nauki i techniki.
- Dziś latający statek Bartolomeu de Goujmana jest obiektem badań naukowców próbujących odtworzyć jego technologię i odkryć wszystkie jego tajemnice.
Latający statek Bartłomieja de Goujmana jest niesamowitym przykładem tego, jak wielkie umysły przeszłości próbowały przesuwać granice ludzkich możliwości. Ten wynalazek jest nie tylko imponujący pod względem technicznym, ale także rodzi pytanie, co jeszcze możemy osiągnąć w przyszłości.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl