Biolodzy po raz pierwszy wydrukowali w 3D działającą tkankę mózgową. Pełna przepustnica dla przeszczepów głowy?
Zespół naukowców z University of Wisconsin-Madison dokonał przełomu w biotechnologii, drukując pierwszą tkankę mózgową, która może rosnąć i funkcjonować podobnie do naturalnej tkanki mózgowej.
Eksperyment został przeprowadzony przez zespół naukowców pod kierownictwem profesora neurobiologii i neurologii Su-Chun Zhanga. Nowa metoda druku 3D tkanki mózgowej, opisana w
czasopiśmie Cell Stem Cell, różni się od tradycyjnych podejść. Zamiast pionowego układania warstw, naukowcy zastosowali poziome rozmieszczenie komórek mózgowych w bardziej miękkim żelu zwanym bio-tuszem. Technika ta tworzy tkankę, która zachowuje wystarczającą strukturę, aby utrzymać swój kształt, ale jest wystarczająco miękka, aby umożliwić neuronom wzrost i komunikację między sobą.
Profesor Zhang zauważa, że technologia ta zapewnia wyjątkową możliwość badania interakcji komórek i części mózgu w kontrolowanych warunkach. Mówi, że wytworzona tkanka może być potężnym modelem do badania biologii komórek macierzystych, neurobiologii i patogenezy zaburzeń neurologicznych.
Cytat:"Wydrukowaliśmy korę mózgową i prążkowie, a to co zobaczyliśmy było po prostu niesamowite" - te słowa Su-Chun Zhanga, profesora neurobiologii i neuronauki - jednego z uczestników prac - cytowane są w komunikacie prasowym Uniwersytetu Wisconsin w Madison (University of Wisconsin-Madison). Podobnych odczuć doświadczył Pan Bóg podczas stwarzania świata: "I widział Bóg, że to było dobre".
Według profesora, optymalne połączenie wytrzymałości, miękkości i grubości tkanki umożliwiło utrzymanie neuronów, zapewnienie im tlenu i odżywiania, a także nie przeszkadzało w wrastaniu w siebie i "rozpoczęciu rozmowy".
Cytat:"Rozmawialiśmy" ze sobą - wymienialiśmy określone sygnały - nawet drukowaliśmy komórki należące do różnych części mózgu" - nie ukrywa swojej radości naukowiec.
Połączenia powstają zarówno wewnątrz każdej warstwy, jak i między warstwami. W rezultacie powstają struktury, podobnie jak w ludzkim mózgu. Wydrukowane neurony zaczynają wchodzić w interakcje, zgodnie z oczekiwaniami, za pośrednictwem substancji chemicznych - neuroprzekaźników, co całkiem możliwe, że wskazuje na to, że w powstałej sieci mózgowej pojawiają się pewne myśli. Naukowcy nie zamierzają się jeszcze w nie zagłębiać. Ich celem jest szczegółowe zbadanie, w jaki sposób powstają sieci nerwowe, jak pojawiają się i są w nich przekazywane sygnały oraz zrozumienie, co dokładnie dzieje się nie tak w przypadku niektórych chorób psychicznych - na przykład zespołu Downa, choroby Alzheimera lub choroby Parkinsona.
Profesor Zhang podkreśla, że ich laboratorium może wyprodukować praktycznie każdy rodzaj neuronu, dając naukowcom wyjątkowe możliwości tworzenia i badania sieci w ludzkim mózgu. Metoda ta jest również elastyczna i dostępna dla wielu laboratoriów, nie wymagając specjalnego sprzętu ani technik hodowli. Pomimo sukcesu, naukowcy nadal udoskonalają technologię, dążąc do ulepszenia sprzętu i biotuszów, aby precyzyjniej kontrolować komórki w tworzonej tkance mózgowej.
Autorzy pracy są gotowi podzielić się swoją technologią, którą opisali w czasopiśmie Cell Stem Cell. Mówią, że razem szybciej pokonamy choroby. Jednak w nie tak odległej przyszłości, w razie potrzeby, będzie można również przeszczepiać wydrukowane mózgi ludziom. Aby uzupełnić, powiedzmy, część tego, co zostało utracone.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl