Światło na końcu tunelu: źródło wizji „życia po śmierci” ujawnione
Zespół belgijskich i włoskich naukowców dokonał znaczącego przełomu w zrozumieniu, dlaczego ludzie doświadczają żywych i niezwykłych wizji podczas omdlenia lub zatrzymania akcji serca. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym
NeuroImage.
Naukowcy skupili się na badaniu funkcji mózgu w stanach związanych z utratą przytomności. W tym celu przeprowadzili eksperyment z udziałem 27 zdrowych ochotników. Naukowcy wywołali tymczasową utratę przytomności przy użyciu metod takich jak hiperwentylacja, ortostaza (nagła zmiana pozycji ciała) i manewry Valsalvy (specjalna technika oddychania).
Po odzyskaniu przytomności ochotnicy zostali poproszeni o opisanie wszelkich niezwykłych wspomnień lub wizji, których doświadczyli. Dzięki wysoce precyzyjnemu monitorowaniu aktywności mózgu (EEG o wysokiej gęstości) naukowcy odkryli, że niektóre obszary mózgu stały się aktywne u niektórych uczestników podczas utraty przytomności, co prowadziło do wizji przypominających doświadczenia bliskie śmierci. Wizje te często zawierały elementy mistyczne i poczucie transcendencji. Analiza wykazała, że wizje te były związane ze zwiększoną aktywnością pasm fal mózgowych delta, theta i beta w regionach odpowiedzialnych za percepcję i przetwarzanie informacji.
Ponadto mózg wykazywał wysoką złożoność i łączność w tych pasmach, co może wyjaśniać żywość i intensywność tych doświadczeń. Badanie to sugeruje, że świadomość może zostać zakłócona przez wybuchy aktywności neuronalnej, co prowadzi do niezwykłych i intensywnych doświadczeń, które przypominają zjawiska bliskie śmierci.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl