Potwory i legendy: Naukowcy tworzą mapę północnoeuropejskiego folkloru
W czasach renesansu potwory były często przedstawiane na mapach, aby wskazać niebezpieczne i nieznane miejsca. Naukowcy zebrali 1200 świadectw i zidentyfikowali 600 konkretnych miejsc związanych z mitami o wilkołakach, diabłach, smokach, gigantach i innych stworzeniach. Naukowcy opracowali mapę, która łączy folklor z nowoczesną technologią kartograficzną, podkreślając miejsca związane z mitologicznymi i nadprzyrodzonymi historiami.
Praca koncentruje się na regionach północnej Europy i ma na celu połączenie historii, kultury i sztuki kartograficznej, pisze Heritage Daily. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk stworzyli mapę obejmującą Pomorze i Meklemburgię. Stworzona w skali 1:720 000, łączy w sobie estetykę renesansowej mapy z nowoczesnymi systemami informacji geograficznej (GIS).
W ramach projektu zebrano 1200 fragmentów folkloru z niemieckich i polskich źródeł i zidentyfikowano 600 konkretnych miejsc związanych z mitami o wilkołakach, diabłach, smokach, olbrzymach i innych stworzeniach.
Według etnologa dr Roberta Petrovsky'ego, historie te często koncentrują się na lokalnych miejscach, w których rzekomo miały miejsce dziwne wydarzenia, takie jak czarownice zbierające się w górach lub olbrzymy rzucające głazami. Badacze zainspirowali się artystycznym dziedzictwem włoskich map renesansowych, które słyną z przedstawień mitycznych stworzeń.
Cytat:„W przeszłości potwory te często zajmowały puste miejsca na mapach i symbolizowały niezbadane lub tajemnicze regiony” - wyjaśnia dr Dariusz Brykała, geograf specjalizujący się w kartografii historycznej.
Dzięki takiemu podejściu zespół chciał uchwycić kulturową i artystyczną atmosferę wcześniejszych tradycji kartograficznych. Podczas gdy wczesne mapy łączyły naukową precyzję z artystyczną kreatywnością, współczesna kartografia przesunęła się w kierunku metod interaktywnych i cyfrowych.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl