Czy obcy używają naszego słońca do swojej sieci komunikacyjnej?
Czy obcy wykorzystują osobliwość grawitacji Słońca do przekazywania informacji za pomocą międzygwiezdnej sieci komunikacyjnej? Po raz pierwszy astronomowie zbadali tę intrygującą możliwość, poszukując sygnałów pochodzących od ukrytych, sond krążących wokół Słońca.
Wyniki zostały już opublikowane zeszłego lata w
The Astronomical Journal i zaprezentowane w styczniu 2023 roku na 241 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Seattle. Naukowcy kierowani przez Nicholasa Tusaya z Pennsylvania State University zastosowali nową strategię poszukiwań opartą na odkryciach Alberta Einsteina, który w 1915 roku wykazał, że grawitacja zakrzywia tkaninę czasoprzestrzeni. Oznacza to, że masywne obiekty takie jak gwiazdy i galaktyki uginają światło wokół siebie. Zjawisko to, znane jako soczewkowanie grawitacyjne, pozwala naukowcom obserwować niezwykle odległe obiekty, których światło zostało zniekształcone przez ogromne galaktyki i gromady galaktyk znajdujące się na pierwszym planie.
Soczewka grawitacyjna, podobnie jak szkło powiększające, działa z zasady najlepiej, gdy przedmiot lub urządzenie pomiarowe znajduje się w określonym miejscu zwanym ogniskiem. Ognisko grawitacyjne Słońca zaczyna się w odległości około 550 jednostek astronomicznych (AU), czyli 550 razy większej niż odległość Ziemi od Słońca. Gdyby w tym miejscu umieścić teleskop, miałby on niesamowitą zdolność wykrywania kontynentów i gór na planecie krążącej wokół odległej gwiazdy.
Oznacza to, że soczewkowanie grawitacyjne można wykorzystać również do efektywnego przesyłania sygnałów na odległości międzygwiezdne. W związku z tym naukowcy spekulują, że żądni technologii obcy umieszczą sondy w ogniskach gwiazd, zamieniając je w gigantyczną sieć komunikacyjną typu punkt-punkt.
Chociaż nie wykryto jeszcze żadnych dowodów na to, że obcy z przestrzeni międzygwiezdnej używają tej metody komunikacji, teoria ta stanowi obiecującą nową drogę w poszukiwaniach inteligencji pozaziemskiej (SETI). Ponadto naukowcy zaznaczają, że choć wyniki nie przyniosły jeszcze żadnych śladów pozaziemskiej aktywności, to możliwe, że umieszczone w ognisku grawitacyjnym Słońca sondy pozaziemskie są aktywowane tylko od czasu do czasu. Ponadto inne gwiazdy mogą mieć korzystniejsze właściwości, które czynią je lepszymi węzłami w ich gigantycznej sieci kosmicznej, więc poszukiwania powinny być poświęcone również tym dodatkowym celom.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl