Naukowcy pokazują, jak prawdopodobny jest scenariusz zagłady świata

dodany przez Amon w Nauka

#1
Naukowcy pokazują, jak prawdopodobny jest scenariusz zagłady świata, w którym cała Ziemia zostanie pochłonięta, oraz jak możemy temu zapobiec

[Obrazek: Screenshot-2025-07-02-at-09-15-56-Wi-ant...ix-com.png]

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham ujawnili swoje wyniki po przeprowadzeniu 100 000 symulacji potencjalnie katastrofalnego wydarzenia. Chociaż jest już wystarczająco dużo pesymizmu i mroku, ludzie nieuchronnie zastanawiają się, kiedy nadejdzie koniec świata. Istnieje kilka różnych scenariuszy zaproponowanych przez ekspertów, a Elon Musk nawet rzucił rękawicę, aby podzielić się swoją ponurą prognozą.

Teraz naukowcy postanowili sprawdzić jedną z hipotez dotyczących zagłady ludzkości, aby dowiedzieć się, jak prawdopodobna jest ona w rzeczywistości. Zasadniczo galaktyka Andromedy może zmierzać ku zderzeniu z naszym najbliższym sąsiadem, ukochaną Drogą Mleczną. Według NASA obie galaktyki zbliżają się do siebie z prędkością 300 000 mil na godzinę, co najwyraźniej może oznaczać poważne problemy dla naszej planety.

Co może się stać, gdy galaktyki zderzą się?

Naukowcy ostrzegają, że czołowe zderzenie może ostatecznie zakończyć życie na Ziemi – ale nie panikuj, ponieważ do tego momentu pozostało jeszcze co najmniej pięć miliardów lat. Gdyby Droga Mleczna i galaktyka Andromedy zderzyły się, doszłoby do „wielkiego połączenia dwóch gigantów”, które wspólnie przekształciłyby się „w ogromną galaktykę eliptyczną”, wyjaśnia NASA.

Ale co stanie się z małą, starą Ziemią?

Ponieważ do tego apokaliptycznego scenariusza może minąć jeszcze pięć miliardów lat, do tego czasu w Układzie Słonecznym zajdzie wiele zmian. W tym momencie Słońce prawdopodobnie zbliży się do końca swojego życia. Kiedy wygaśnie i zamieni się w czerwonego olbrzyma, pochłonie Ziemię i uczyni ją niezdatną do życia. Lub, jak to ujęła NASA, świat zostanie „zredukowany do lodowej, martwej masy popiołów”.

Badanie scenariusza zagłady

Ponieważ w przypadku takiej kolizji stawka dla ludzkości jest bardzo wysoka, niektórzy z naszych najlepszych i najbystrzejszych umysłów postanowili sprawdzić, jak prawdopodobny jest ten scenariusz.

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham oszacowali prawdopodobieństwo zderzenia Andromedy i Drogi Mlecznej, które spowodowałoby pochłonięcie Ziemi. W ramach badania zespół przeprowadził 100 000 symulacji tego zdarzenia, aby sprawdzić, jakie mogą być różne wyniki – w tym to, czy galaktyki mogą minąć się grzecznie, nie wchodząc w kontakt. W dwóch procentach symulacji doszło do najgorszego: obie planety zderzyły się w ciągu pięciu miliardów lat.

W około połowie symulacji Andromeda i Droga Mleczna powoli minęły się nawzajem – tak powoli, że obie zaczęły poruszać się spiralnie, co ostatecznie doprowadziło do ich połączenia. Jednak dobra wiadomość jest taka, że symulacje te najwyraźniej nieco przesunęły ten termin. Naukowcy oszacowali, że scenariusz ten może się zrealizować nie za pięć miliardów lat, ale dopiero za osiem do dziesięciu miliardów lat. Wyniki badań sugerują zatem, że prognozowana kolizja między dwiema galaktykami może jednak nie oznaczać końca świata – ponieważ świat prawdopodobnie i tak nie ulegnie zagładzie w wyniku złączenia się obu galaktyk.

Co powiedzieli eksperci?

Dr Till Sawala z Uniwersytetu Helsińskiego jest głównym autorem tego interesującego badania i wyjaśnił, co sugerują wyniki badań.

Cytat:„Nasze wyniki sugerują, że nawet jeśli dojdzie do zderzenia, nastąpi to dopiero wtedy, gdy Ziemia i Słońce przestaną istnieć” – powiedział dziennikowi Daily Mail.

Cytat:„Nawet jeśli zdarzy się to wcześniej, jest bardzo mało prawdopodobne, aby coś stało się Ziemi – nawet jeśli zderzą się dwie galaktyki, zderzenia gwiazd są bardzo mało prawdopodobne”.

Współautor badania, profesor Carlos Frenk z Uniwersytetu w Durham, dodał:

Cytat:„Wszechświat jest dynamicznym miejscem, które nieustannie ewoluuje.  Widzimy, że galaktyki zewnętrzne często zderzają się z innymi galaktykami i łączą się. Czasami powstaje coś w rodzaju kosmicznego fajerwerku, gdy gaz, który jest wypychany do centrum pozostałości po fuzji, zasila centralną czarną dziurę, która emituje ogromną ilość promieniowania, zanim nieodwracalnie wpadnie do dziury". 
Cytat:„Do tej pory myśleliśmy, że taki los czeka naszą Drogę Mleczną. Teraz wiemy, że istnieje bardzo duża szansa na uniknięcie tego strasznego losu”.

To, że planeta uniknęła tej kuli (miejmy nadzieję), zawdzięczamy innej galaktyce, ponieważ siła przyciągania Wielkiego Obłoku Magellana może wystarczyć, aby Galaktyka Drogi Mlecznej nie zbliżyła się zbytnio do Andromedy. Ta galaktyka satelitarna może być mała, ale jest silna. Eksperci stwierdzili, że po uwzględnieniu Wielkiego Obłoku Magellana i innych sąsiednich galaktyk w symulacjach są przekonani, że ten scenariusz końca świata nie stanowi powodu do większego niepokoju.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »