Zarejestrowano rekordowy rozbłysk gamma - przyczyna pozostaje niejasna

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Zarejestrowano rekordowy rozbłysk gamma - przyczyna pozostaje niejasna

[Obrazek: image.jpg]

Wybuchy promieniowania gamma (GRB) - znane również jako rozbłyski gamma - są jednymi z najbardziej energetycznych zdarzeń we wszechświecie i zgodnie z obecną teorią powstają w wyniku eksplozji masywnych gwiazd lub zderzenia gwiazd neutronowych. W ten sposób powstaje krótkotrwała, ale niezwykle energetyczna wiązka cząstek i promieni gamma na obu biegunach, tak zwany "jet", który zwykle trwa zaledwie minutę, ale w ciągu tych kilku sekund uwalnia tyle energii, ile Słońce wytwarza w ciągu wielu miliardów lat.

Istnieją jednak również bardzo długie rozbłyski gamma, które mogą trwać kilka minut, a astronomowie byli w stanie zarejestrować takie zdarzenie w zeszłym roku. Najbardziej zadziwił ich jednak fakt, że ich teleskopy uchwyciły wybuch dwukrotnie. Był to rozbłysk gamma o nazwie "GRB 220627A", który trwał aż 1095 sekund i uaktywnił się ponownie po około 600 sekundach przerwy. Jak piszą o tym astronomowie w swoim badaniu opublikowanym na serwerze dokumentów arXiv.org, światło z tego wydarzenia rozprzestrzeniło się na niewiarygodną odległość 11,6 miliarda lat świetlnych, co czyni go najbardziej odległym ultra-długim rozbłyskiem gamma, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Naukowcy byli również w stanie śledzić to zdarzenie za pomocą różnych teleskopów, które badały typowy poświatę takich rozbłysków gamma. Pytanie, na które chcieli odpowiedzieć, brzmiało: czy długie i bardzo długie rozbłyski gamma mają ten sam czynnik wyzwalający?

Ponad 70 procent wszystkich rozbłysków gamma jest wyzwalanych przez eksplozje masywnych gwiazd pod koniec ich życia - tak zwane supernowe. A jednak niedawno zaobserwowano fuzję gwiazd neutronowych, która była również odpowiedzialna za kilkuminutowy rozbłysk gamma. Coś, czego się nie spodziewano. Wstrząsnęło to nieco modelem powstawania rozbłysków gamma i na podstawie danych zebranych w tym badaniu ultra-długie rozbłyski gamma mogą być również powodowane przez supernowe, chociaż przyczyny są nadal niejasne.

Jednak najbardziej interesujące dla astronomów było to przerwanie sygnału, ponieważ nie było to jedyne przerwane zdarzenie, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. W danych znajduje się kilka innych, a hipoteza robocza jest następująca: Masywna gwiazda przechodzi supernową i pozostawia po sobie magnetar, gwiazdę neutronową z ogromnym polem magnetycznym. Ten bardzo gęsty obiekt uwalnia potężną wiązkę magnetyczną, która wytwarza promienie gamma. Magnetar jest jednak zbyt ciężki, aby zachować stabilność i zapada się dalej w czarną dziurę, uwalniając drugi, wolniejszy strumień, który tworzy drugi, słabszy wybuch.

Alternatywną możliwością jest to, że dżet obrócił się poza zasięgiem wzroku, ale autorzy badania wydają się sceptyczni co do tego, ponieważ scenariusze, w których działałoby to najlepiej, obejmowałyby znacznie krótsze przerwy. Oczywiście o tych ekstremalnych zjawiskach można dowiedzieć się znacznie więcej.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »