Zawalenie się 1000-letniej piramidy wywołuje obawy o „zbliżającą się zagładę”
Zawalenie się starożytnej piramidy w Meksyku wywołało strach wśród lokalnych plemion, które ostrzegły, że zniszczenie jest „złym omenem”. Licząca 1100 lat ceglana piramida w strefie archeologicznej Ihuatzio w meksykańskim stanie Michoacán zawaliła się z jednej strony z powodu obfitych opadów deszczu w regionie. Piramidy zostały zbudowane na wschodnim brzegu jeziora Pátzcuaro, które było okupowane przez imperium Purépecha od 900 r. n.e. do przybycia hiszpańskich konkwistadorów do regionu w 1530 r. n.e..
Potomkowie starożytnego plemienia Purépecha, którzy zbudowali tę strukturę, powiedzieli, że burza może być oznaką zbliżającej się zagłady, ponieważ podobne wydarzenia miały miejsce wcześniej „z niezadowolenia bogów”. Piramida zawaliła się we wczesnych godzinach 30 lipca po burzy, która przetoczyła się przez region.
Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku stwierdził, że w basenie jeziora wystąpiły obfite opady deszczu, a całkowita suma opadów przekroczyła oczekiwaną średnią.
„Zawalenie nastąpiło w centralnej części południowej fasady jednej z podstaw piramid w strefie archeologicznej Ihuatzio”, kontynuuje oświadczenie INAH. „Wysokie temperatury odnotowane wcześniej w regionie i wynikająca z nich susza spowodowały pęknięcia, które sprzyjały przenikaniu wody do wnętrza prehiszpańskiego budynku”. Co najmniej sześć stopni piramidy na zewnętrznych płytach ściennych zostało uszkodzonych. Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazały wodospad cegieł spadających z boku i lądujących na stercie w pobliżu konstrukcji.
Chociaż INAH twierdziło, że zawalenie było spowodowane przyczynami naturalnymi, członek plemienia Purépecha podejrzewał, że działo się coś bardziej złowieszczego. „Dla naszych przodków, budowniczych, był to zły omen, który wskazywał na bliskość ważnego wydarzenia”, napisał na Facebooku Tariakuiri Alvarez, członek plemienia. „Coś podobnego wydarzyło się przed przybyciem konkwistadorów, co według ówczesnego światopoglądu Purépecha było spowodowane niezadowoleniem bogów Nana Kuerhaepiri i K'eri Kurikweri”.
W szczytowym okresie okupacji strefa Ihuatzio była uważana za stolicę terytorium ludu Purépecha, aż do zakończenia rządów plemienia na początku XVI wieku. W szczytowym okresie, obszar ten obejmował około 370 akrów i był domem dla co najmniej 84 struktur, z których siedem jest nadal prezentowanych w parku archeologicznym.
Stanowiło ono również tło dla zwycięstwa ludu Purépecha nad Imperium Azteków w latach siedemdziesiątych XIV wieku - czyniąc to plemię jedną z niewielu rdzennych grup w regionie, które nie zostały podbite przez Azteków. Przez prawie dziesięć lat Tzitzic Pandacuare, król Imperium Purépecha, bronił swojego plemienia przed atakami Azteków, którzy próbowali przejąć kontrolę nad całym regionem. Podczas bitwy jego ludzie podobno zabili ponad 20 000 azteckich żołnierzy, co pozwoliło Purépecha utrzymać władzę nad zachodnim Meksykiem od XIV do początku XVI wieku.
Dziś piramidy Ihuatzio są uważane za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w regionie. INAH powiedział, że podjął kroki w celu ochrony i odbudowy piramid i powiadomił firmę ubezpieczeniową Agroasemex, która ubezpiecza wszystkie stanowiska archeologiczne, aby rozpoczęła zbieranie funduszy.
„Ocena szkód jest w toku i koncentruje się nie tylko na ratowaniu uszkodzonych części, ale także na gruntownej naprawie konstrukcji budynku” - wyjaśnił INAH. Zniszczone struktury są również następstwem zniszczenia popularnego miejsca w parku narodowym w Utah, które nagle zawaliło się w czwartek z powodu erozji. Double Arch, znany również jako Toilet Bowl i Crescent Pool, wykonany jest z 190-milionowego piaskowca Navajo, który powstał między późnym triasem a wczesną jurą.
Ta drobnoziarnista formacja piasku od momentu powstania ulegała odpryskiwaniu i erozji w wyniku wietrzenia, wiatru i deszczu. Służby Parku Narodowego oświadczyły, że nie znają jeszcze przyczyny zawalenia się.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl