Zapasy awaryjne: UE przygotowuje się na gromadzenie ważnych towarów z powodu zagrożenia wojną i zmian klimatycznych
W związku z rosnącym zagrożeniem UE planuje utworzyć rezerwę strategicznych zasobów.
Według raportu opublikowanego przez
Financial Times, nowa strategia bloków ma na celu przygotowanie się na wojnę, katastrofy klimatyczne oraz rosnące zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne.
Raport powołuje się na projekt strategii Komisji Europejskiej, który ma zostać oficjalnie opublikowany w przyszłym tygodniu. Już w marcu UE zalecała gospodarstwom domowym gromadzenie wystarczających zapasów artykułów pierwszej potrzeby, aby przetrwać kryzys przez co najmniej 72 godziny.
RT donosi: Dokument rzekomo stwierdza, że konieczny jest nowy mechanizm poprawiający przygotowanie państw członkowskich UE na globalne zagrożenia.
Cytat:„UE stoi w obliczu coraz bardziej złożonego i nasilającego się ryzyka, charakteryzującego się rosnącymi napięciami geopolitycznymi, w tym konfliktami, rosnącym wpływem zmian klimatycznych, degradacją środowiska, a także zagrożeniami hybrydowymi i cybernetycznymi” – czytamy w projekcie.
Proponuje się utworzenie skoordynowanych rezerw krytycznych towarów, w tym żywności, leków, paliw jądrowych, metali ziem rzadkich, magnesów trwałych, a nawet modułów do naprawy kabli, „w celu zapewnienia szybkiego przywrócenia dostaw energii lub łączności w przypadku zakłóceń w działaniu kabli energetycznych lub światłowodowych”.
Według doniesień Bruksela zamierza stworzyć
„sieć magazynów” w celu poprawy koordynacji między państwami UE. Jako uzasadnienie podaje się, że
„istnieje jedynie ograniczona wspólna wiedza na temat tego, jakie towary są niezbędne do zapobiegania sytuacjom kryzysowym”. Plan przewiduje również sporządzenie aktualnych wykazów ważnych towarów dostosowanych do każdego regionu i rodzaju kryzysu. Państwom członkowskim zaleca się inwestowanie w zapasy krytyczne i angażowanie sektora prywatnego poprzez zachęty, takie jak ulgi podatkowe.
W projekcie dodano, że UE będzie współpracować z NATO i innymi sojusznikami w zakresie
wspólnego magazynowania i zarządzania zasobami oraz rozwoju infrastruktury podwójnego zastosowania. Plany finansowania inicjatywy mają zostać uwzględnione w propozycjach nowego wieloletniego budżetu UE, które mają zostać przedstawione jeszcze w tym miesiącu. Komisja Europejska nie odpowiedziała na pytania mediów dotyczące inicjatywy. Strategia pojawia się w kontekście szerokich obaw dotyczących bezpieczeństwa w UE. Bruksela od miesięcy naciska na zwiększenie wydatków na wojsko, powołując się na rzekome zagrożenie ze strony Rosji – twierdzenie, które Moskwa wielokrotnie odrzucała jako bezpodstawne.
Na początku roku szefowie państw i rządów UE przyjęli inicjatywę „ReArm Europe”, która przewiduje przeznaczenie do 800 mld euro (840 mld dolarów) na podwojenie wydatków na obronność w porównaniu z 2024 r.
W ubiegłym miesiącu europejscy członkowie NATO uzgodnili również zwiększenie wydatków na obronność do 5 procent PKB
. Uznali to za konieczne, aby przeciwdziałać „długoterminowemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego ze strony Rosji”. Rosja zaprzeczyła wszelkim planom ataku na Zachód i nazwała takie twierdzenia „bzdurą”. UE oskarżyła Rosję o podsycanie strachu w celu uzasadnienia ogromnych wydatków na zbrojenia.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił wcześniej zbrojenia bloku jako
„rabiackie”, a były prezydent Dmitrij Miedwiediew oskarżył UE
o przekształcenie się w „upolitycznioną, globalistyczną i skrajnie rusofobiczną organizację”, która stanowi „zagrożenie” dla Rosji.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl