Odkryto dziwną "ciemną galaktykę", która zawiera ledwo widoczną materię

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Odkryto dziwną "ciemną galaktykę", która zawiera ledwo widoczną materię

[Obrazek: image.jpg]

Astronomowie zidentyfikowali bardzo nietypową galaktykę, która może pomóc w lepszym zrozumieniu ciemnej materii. Materia, z której zbudowane są gwiazdy, planety, a także wszystkie żywe istoty, stanowi jedynie około 5 procent zawartości materii i energii w całym wszechświecie. Zgodnie z naszym obecnym standardowym modelem kosmologii, pozostałe 95 procent składa się z hipotetycznej substancji, którą nazywamy ciemną materią (około 25 procent) i równie hipotetycznej ciemnej energii (około 70 procent), która wyjaśnia przyspieszoną ekspansję wszechświata.

Ale z czego dokładnie składa się ciemna materia i co się za nią kryje, nauka nie zdołała jeszcze ustalić. Astrofizycy nie byli dotychczas w stanie jej zmierzyć ani bezpośrednio zaobserwować, a wykryć ją można jedynie dzięki jej grawitacyjnym wpływom na otoczenie. Tylko dzięki jej istnieniu można wyjaśnić ruch widzialnej materii w standardowym modelu kosmologii.

Ponieważ wciąż nie rozumiemy natury ciemnej materii, trudno jest też dokładnie wyjaśnić, jak powstaje galaktyka taka jak ta i jaką rolę odgrywa ciemna materia w powstawaniu galaktyk takich jak nasza. Są nawet naukowcy, którzy kwestionują ciemną materię w ogóle i podejrzewają, że inne - jak dotąd nieznane - zjawisko mogłoby wyjaśnić rozbieżności, za które dotychczas obwiniano ciemną materię.

Naukowcy kierowani przez Jin-Long Xu z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie odkryli właśnie nieznaną wcześniej galaktykę karłowatą znaną jako "FAST J0139+4328", która znajduje się w odległości około 94 milionów lat świetlnych od Ziemi i wydaje się składać niemal w całości z owej tajemniczej ciemnej materii. Jak pisze zespół astronomów w swoim opracowaniu opublikowanym z wyprzedzeniem na serwerze dokumentów naukowych arXiv.org, dokonali oni odkrycia z pomocą chińskiego pięciusetmetrowego sferycznego radioteleskopu o aperturze (FAST), a tym, co czyni tę galaktykę szczególnie interesującą, jest fakt, że nie emituje ona żadnego światła widzialnego i wydaje się składać niemal w całości z ciemnej materii. Ten typ galaktyki został - co nie jest zaskakujące - nazwany ciemną galaktyką.

Autorzy badania obliczyli, że FAST J0139+4328 powinna mieć górną granicę około 690 tysięcy mas słonecznych w postaci gwiazd, z zawartością wodoru atomowego odpowiadającą około 83 milionom mas słonecznych. Całkowita masa barionowa galaktyki wynosi nieco poniżej 110 milionów mas słonecznych, co jest bardzo małą wartością w stosunku do rzeczywistej masy galaktyki. Według ich obliczeń musi ona składać się w około 98 procentach z ciemnej materii, inaczej nie dałoby się wyjaśnić jej całkowitej masy wynoszącej 5,1 miliarda mas słonecznych.

Interpretuje się to jako znak, że FAST J0139+4328 jest izolowaną ciemną galaktyką karłowatą - pierwszą zidentyfikowaną do tej pory w pobliskim wszechświecie. Potencjalne ciemne galaktyki były lokalizowane już wcześniej, ale wszystkie znajdowały się zbyt blisko większych struktur, aby można je było uznać za izolowane.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

Wiadomości w tym wątku
Odkryto dziwną "ciemną galaktykę", która zawiera ledwo widoczną materię - przez Amon - 02-20-2023, 12:54 PM

« Starszy wątek Nowszy wątek »