(GreGG) Naukowcy publikują nową, dokładną mapę całej materii we wszechświecie.

dodany przez GreGG w Astronomia

#1
[Obrazek: over-one-billion-galax.jpg]

(To zdjęcie wyśrodkowane na stosunkowo pobliskiej gromadzie galaktyk, nazwanej Abell 3158; światło z tych galaktyk miało wartość przesunięcia ku czerwieni równą 0,059, co oznacza, że przebyło około 825 milionów lat w drodze na Ziemię. Zdjęcie jest niewielką częścią przeglądu DESI Legacy Imaging Surveys — monumentalnego sześcioletniego przeglądu obejmującego prawie połowę nieba.)



Wszechświat roi się od galaktyk, z których każda jest pełna miliardów gwiazd. Chociaż wszystkie galaktyki świecą jasno, wiele z nich jest pokrytych pyłem, podczas gdy inne są tak odległe, że obserwatorom na Ziemi wydają się niczym więcej niż słabymi smugami. Tworząc kompleksowe mapy nawet najciemniejszych i najbardziej odległych galaktyk, astronomowie są w stanie lepiej badać strukturę wszechświata i rozwikłać tajemnicze właściwości ciemnej materii i ciemnej energii. Największa jak dotąd taka mapa właśnie się powiększyła, wraz z dziesiątą publikacją danych z instrumentu spektroskopowego ciemnej energii DOE (DESI)  Legacy Imaging Survey. 

Badanie DESI Legacy Imaging Survey rozszerza dane zawarte w dwóch wcześniejszych badaniach towarzyszących: badaniu Legacy Survey Dark Energy Camera (DECam) i badaniu Beijing-Arizona Sky Survey. Łącznie te trzy przeglądy zobrazowały 14 000 stopni kwadratowych nieba widocznego z półkuli północnej, przy użyciu teleskopów w Kitt Peak National Observatory (KPNO) NSF NOIRLab i Cerro Tololo Inter-American Observatory (CTIO) w Chile.

Ten ambitny sześcioletni wysiłek obejmował trzy teleskopy, jeden petabajt danych i 100 milionów godzin procesora na jednym z najpotężniejszych komputerów na świecie w National Energy Research Scientific Computing Center Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Efektem tych wysiłków była największa dwuwymiarowa mapa nieba, jaką kiedykolwiek stworzono. Zbiorcze obserwacje wykonane kamerą Mosaic-3 na 4-metrowym Teleskopie Nicholasa U. Mayalla i kamerą 90Prime na 2,3-metrowym Teleskopie Bok Uniwersytetu Arizony, obie znajdujące się w KPNO, a także zbudowaną przez DOE Kamerę Ciemnej Energii ( DECam) na 4-metrowym teleskopie Víctor M. Blanco w CTIO w Chile.

Jednym z głównych celów tej mapy jest zidentyfikowanie około 40 milionów galaktyk docelowych dla pięcioletniego przeglądu spektroskopowego DESI, którego celem jest zrozumienie ciemnej energii poprzez dokładne odwzorowanie historii ekspansji Wszechświata na przestrzeni ostatnich 12 miliardów lat.
W ramach projektu DESI wybrano cele, a badanie spektroskopowe jest obecnie w toku. Jednak zespół chce stworzyć jak najbardziej wszechstronną mapę nieba, więc do Legacy Surveys dodano więcej zdjęć i ulepszone przetwarzanie, aby uwzględnić dane, których wcześniej brakowało.


Co najważniejsze, dziesiąta publikacja danych koncentruje się na integracji nowego obrazowania z DECam południowego nieba pozagalaktycznego, szczególnie w obszarach oddalonych od dysku Drogi Mlecznej, które są idealne do patrzenia daleko w kosmos.

Wraz z dodaniem zdjęć nieba południowego w nowej wersji danych, Przeglądy Legacy zostały rozszerzone do ponad 20 000 stopni kwadratowych, czyli prawie połowy nieba. Ponadto nowa wersja zawiera zdjęcia nieba wykonane w dodatkowym filtrze kolorów, który jest w stanie próbkować światło podczerwone tylko bardziej czerwone niż to, co widzi ludzkie oko. Dodatki do zasięgu mapy i pokrycia długości fali sprawią, że dane będą z kolei przydatne dla szerszej grupy demograficznej naukowców.


Link do mapy: https://www.legacysurvey.org
Skocz do:

Wiadomości w tym wątku
(GreGG) Naukowcy publikują nową, dokładną mapę całej materii we wszechświecie. - przez GreGG - 04-10-2023, 08:17 AM

« Starszy wątek Nowszy wątek »