Masywna masa emitująca ciepło odkryta pod powierzchnią Księżyca

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Masywna masa emitująca ciepło odkryta pod powierzchnią Księżyca

[Obrazek: image.jpg]

Pod księżycowym kraterem odkryto dużą granitową masę, która powoli emituje ciepło. Przyczyną jest starożytny wulkanizm, ponieważ na naszym satelicie znajdowały się pola lawy i erupcje, ale nasi astronomowie nigdy nie byli w stanie wykryć tam wulkanu podobnego do ziemskiego - dopóki nie zbadali tego, co znajdowało się pod kraterami Compton i Belkovich po drugiej stronie Księżyca. Granit nie jest zbyt powszechny poza Ziemią, więc znalezienie go na Księżycu jest bardzo ekscytujące. Na naszej planecie tworzy się głęboko pod powierzchnią, zwykle pod wulkanem, gdzie magma może ostygnąć i skrystalizować się. W tworzeniu granitu bardzo pomocna jest również woda i tektonika płyt.

Dlatego zespół naukowców pod kierownictwem dr Matta Sieglera z Planetary Science Institute w Tucson w Arizonie wykorzystał połączenie danych z chińskich i amerykańskich orbiterów księżycowych, aby wykryć tę emitującą ciepło masę pod powierzchnią i zidentyfikować proces wulkaniczny, który nigdy wcześniej nie był obserwowany na Księżycu. Według ich badań opublikowanych w czasopiśmie Nature, byli oni w stanie zmapować temperatury pod powierzchnią za pomocą instrumentu, który bada długości fal mikrofalowych i został wysłany na Księżyc zarówno na Chang'e 1, jak i Chang'e 2 chińskich sond kosmicznych. Odkryli oni, że jeden z tych podejrzanych wulkanów, zwany wulkanem Comptona-Belkovicha, wydaje się całkowicie żarzący się w zakresie mikrofal.

Oznacza to, że Compton-Belkovich, który jest uważany za wulkan, jest bardzo gorący, niekoniecznie na powierzchni, jak widać w podczerwieni, ale pod jego powierzchnią. Wyjaśnienie jest takie, że dodatkowe ciepło pochodzi gdzieś spod tej struktury w głębszej skorupie księżycowej, a Compton-Belkovich również ukrywa pod sobą duże źródło ciepła.

Ocenione dane pokazują 20-kilometrową, bogatą w krzem strukturę powierzchniową, która zdaniem autorów badania jest kalderą tego starożytnego wulkanu. Temperatura jest tam o 10°C wyższa niż w okolicy, ale nie pochodzi to z magmy pod powierzchnią - ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 3,5 miliarda lat temu - ale z pierwiastków promieniotwórczych przechowywanych w skale.

Naukowcy interpretują ten przepływ ciepła jako pochodzący z radiogenicznego granitu znajdującego się pod kalderą. Znalezisko to jest szerokim na 50 km batolitem, rodzajem skały wulkanicznej, która tworzy się, gdy lawa wznosi się do skorupy ziemskiej, ale nie wybucha na powierzchni. El Capitan i Half Dome w Yosemite w Kalifornii są przykładami podobnych granitowych skał, które wydostały się na powierzchnię. Obecność tak dużego złoża granitu w miejscu, w którym się go nie spodziewano, sugeruje, że na Księżycu mogą znajdować się inne obszary, w których występuje granit - być może w innych częściach Układu Słonecznego.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

Wiadomości w tym wątku
Masywna masa emitująca ciepło odkryta pod powierzchnią Księżyca - przez Amon - 07-09-2023, 01:12 PM

« Starszy wątek Nowszy wątek »