Naukowcy przedstawiają nową procedurę odrastania zębów
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że poczynili kluczowy pierwszy krok w kierunku opracowania metody leczenia, która mogłaby umożliwić ludziom odrastanie brakujących lub złamanych zębów.
Zgodnie z badaniem opublikowanym na ten temat w
czasopiśmie Developmental Cell, naukowcy z University of Washington wyhodowali w laboratorium organoid (organopodobne mikrostruktury ludzkiej tkanki), który jest w stanie wytwarzać białka tworzące szkliwo zębów, a także zewnętrzną warstwę ochronną zębów - najtwardszy materiał w ludzkim ciele. Osiągnięto to przy użyciu komórek macierzystych, które indukowano do rozwoju w wyspecjalizowane komórki zwane ameloblastami, które tworzą szkliwo zębów podczas ich formowania. Komórki te umierają po zakończeniu formowania zęba, pozostawiając dorosły organizm bez możliwości regeneracji tak potrzebnego szkliwa. Amerykańskim naukowcom udało się jednak stworzyć w laboratorium sztuczne ameloblasty, które mogą naprawić uszkodzone zęby lub zregenerować utracone, co stanowi kluczowy pierwszy krok w kierunku długoterminowego celu, jakim jest opracowanie terapii opartych na komórkach macierzystych.
Aby uzyskać "plan" tworzenia ameloblastów, zespół musiał przyjrzeć się skomplikowanej genetyce, która leży u podstaw tworzenia komórek w organizmie, ponieważ DNA jest jak książka kucharska, która zawiera instrukcje dotyczące tworzenia wszystkich białek w naszym ciele. Instrukcje te są przekazywane do maszyn molekularnych (składających się z makrocząsteczek), które składają białka za pośrednictwem cząsteczek RNA zwanych informacyjnym RNA (mRNA).
Na wielu etapach rozwoju tkanek na każdym etapie wymagane są różne białka, co jest regulowane przez aktywację i dezaktywację genów. W związku z tym zespół wykorzystał technikę zwaną sekwencjonowaniem RNA z indeksowaniem kombinatorycznym pojedynczych komórek (sci-RNA-seq), aby odzyskać etap produkcji fuzji. Następnie wykorzystano model komputerowy, aby zrozumieć, w jaki sposób wzorzec aktywności genów koduje białka, które przekształcają niezróżnicowane komórki macierzyste w pełni zróżnicowane ameloblasty. Produktem końcowym był złożony organoid: maleńki, trójwymiarowy, wielokomórkowy mini-organ w szalce Petriego.
Może to potencjalnie prowadzić do opracowania tak zwanych "żywych wypełniaczy", które mogłyby rosnąć i naprawiać ubytki i inne wady, jak wyjaśnia w
oświadczeniu profesor Hannele Ruohola-Baker, wiodący na świecie ekspert w dziedzinie medycyny regeneracyjnej na Uniwersytecie Waszyngtońskim i lider badania: "Wiele narządów, które chcielibyśmy zastąpić, takich jak ludzka trzustka, nerki i mózg, jest dużych i złożonych. Ich bezpieczna regeneracja z komórek macierzystych zajmie dużo czasu. Z drugiej strony, zęby są znacznie mniejsze i mniej złożone. Ich regeneracja może zająć trochę czasu, ale teraz widzimy kroki, które musimy podjąć, aby to osiągnąć". Inne badania również poczyniły już duże postępy w odrastaniu uszkodzonych zębów. Zaledwie kilka tygodni temu japońscy naukowcy ogłosili, że planują rozpocząć testy na ludziach nowego rodzaju leku, który może odbudować zęby w 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, uważają oni, że terapia regeneracji zębów mogłaby być dostępna dla osób z niepełnym uzębieniem już w 2030 roku.
W 2014 roku amerykańscy naukowcy, we współpracy z różnymi instytucjami, zaprezentowali swoją metodę wymiany wypełnień, koron, a nawet protez zębowych w przyszłości. Za pomocą słabej wiązki światła laserowego naukowcy byli w stanie odtworzyć w swoich eksperymentach substancję zęba - zębinę. Zębina to twarda, podobna do kości tkanka, która znajduje się pod szkliwem i stanowi dużą część zęba. W tym celu naukowcy wywiercili niewielki otwór w leczonych zębach, a następnie użyli lasera do naświetlenia uszkodzonego obszaru i znajdującej się pod nim tkanki miękkiej. W ciągu około dwunastu tygodni po zabiegu na zębie utworzyła się nowa zębina.
Naukowcy uważali, że światło lasera prawdopodobnie aktywuje pewną substancję sygnalizacyjną zwaną "czynnikiem martwicy nowotworów beta", która stymuluje komórki macierzyste do tworzenia zębiny. Ponieważ jednak z powodzeniem przeprowadzili eksperymenty tylko na zwierzętach, dalsze testy na ludziach miały nastąpić, aby sprawdzić, czy regeneracja zębiny działa również na nas.
Ale niestety nie było żadnych aktualizacji na temat planowanej serii testów - jak to często bywa w przypadku wielu ogłoszonych rzekomych "przełomów" medycznych ...
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl