Czy Ziemię czeka zmiana biegunów? Badanie daje wskazówkę

dodany przez Amon w Nauka

#1
Czy Ziemię czeka zmiana biegunów? Badanie daje wskazówkę

[Obrazek: Screenshot-2024-10-30-at-15-18-54-om.png]

Pole magnetyczne chroni Ziemię przed niegościnnym i nieprzyjaznym środowiskiem kosmicznym. Na przykład burze słoneczne rozerwałyby ziemską atmosferę, gdyby pole geomagnetyczne nie istniało. Pole magnetyczne Ziemi nie jest jednak stabilne; w nieregularnych odstępach czasu - średnio co 200 000 lat - następuje tak zwane przesunięcie lub odwrócenie biegunów. Oznacza to, że magnetyczny biegun północny i południowy zamieniają się pozycjami. Ostatnia zmiana biegunów miała miejsce około 780 000 lat temu - i coraz więcej wskazuje na to, że odwrócenie biegunów jest nieuchronne.

W ciągu ostatnich 180 lat siła ziemskiego pola magnetycznego spadła o około 10 procent, a od lat 90. biegun północny przesuwał się o około 55 kilometrów rocznie - trzy razy szybciej niż wcześniej.

W tym samym czasie na południowym Atlantyku rośnie region o niezwykle słabym polu magnetycznym. Obszar ten u wybrzeży Brazylii nazywany jest „Anomalią Południowego Atlantyku” i stale się powiększa. Niektórzy eksperci interpretują to jako oznakę zbliżającej się zmiany biegunów - ale w nowym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że Ziemia prawdopodobnie wcale nie stoi w obliczu odwrócenia biegunów.

Ziemia nie ma zamiaru przechodzić zmiany biegunów: naukowcy mówią „wszystko jest w porządku"

W ramach badania naukowcy pod kierownictwem geologa Andreasa Nilssona z Uniwersytetu Lund w Szwecji przeanalizowali znaleziska archeologiczne, osady wulkaniczne i osady głębinowe pod kątem informacji o ziemskim polu magnetycznym. Obiekty - w tym gliniane naczynia i zestalona lawa wulkaniczna - są jak kapsuły czasu i zawierają informacje o polu magnetycznym Ziemi w przeszłości, zgodnie z oświadczeniem Uniwersytetu w Lund.

Korzystając z czułych instrumentów, naukowcy mogą zrekonstruować kierunek i siłę pola magnetycznego w określonych miejscach i czasie.

Cytat:„Zmapowaliśmy zmiany w ziemskim polu magnetycznym w ciągu ostatnich 9000 lat”, wyjaśnia Nilsson. „Anomalie takie jak te na południowym Atlantyku są prawdopodobnie powtarzającymi się zjawiskami, które są powiązane z odpowiednimi wahaniami siły ziemskiego pola magnetycznego”.

W tym celu opracowano nową technikę modelowania, która łączy pośrednie obserwacje z różnych okresów i lokalizacji, aby stworzyć globalną rekonstrukcję pola magnetycznego w ciągu ostatnich 9000 lat, mówi Nilsson. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Badanie ziemskiego pola magnetycznego: „Ziemia nie zmierza w kierunku odwrócenia biegunowości”

Naukowcy nie tylko odkryli wiele na temat ziemskiego pola magnetycznego, ale także na temat podstawowych procesów, które zachodzą w jądrze Ziemi i powodują powstanie pola magnetycznego. Nowy model może być wykorzystywany do datowania obiektów archeologicznych i geologicznych. Jednak doprowadziło to również naukowców do uspokajającej świadomości: „W oparciu o podobieństwa z odtworzonymi anomaliami przewidujemy, że anomalia południowego Atlantyku prawdopodobnie zniknie w ciągu najbliższych 300 lat i że Ziemia nie zmierza w kierunku zmiany biegunów”, podsumowuje Andreas Nilsson.

Wyniki badań Nilssona i jego zespołu badawczego są szczególnie uspokajające, ponieważ zmiana biegunów mogłaby mieć poważne konsekwencje dla Ziemi. Eksperci zakładają, że pole magnetyczne Ziemi prawie zniknęłoby na kilka stuleci, gdyby bieguny się odwróciły. Mogłoby to mieć niszczycielski wpływ na klimat Ziemi, a technologia na Ziemi i na orbicie mogłaby również doświadczyć problemów, ponieważ byłaby w pełni narażona na działanie wiatru słonecznego.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

Wiadomości w tym wątku
Czy Ziemię czeka zmiana biegunów? Badanie daje wskazówkę - przez Amon - 10-30-2024, 04:20 PM

« Starszy wątek Nowszy wątek »