Dlaczego buddyści uważali Jezusa Chrystusa za złego? Kim jest Devadatta?

dodany przez Amon w Zagadkowy Świat

#1
Dlaczego buddyści uważali Jezusa Chrystusa za złego? Kim jest Devadatta?

[Obrazek: Screenshot-2025-01-18-at-12-17-42-Woul.png]

Fascynująca opowieść rozwija się nie tylko w sferze zła, ale także poprzez ciekawy związek między Jezusem Chrystusem a Buddą jako rodzeństwem. Historia ta ma swoje korzenie w bogatej kulturze Tajlandii, historycznie znanej jako Syjam. W XVII wieku buddyjskie państwo Ayutthaya sprawowało władzę nad tym regionem. W latach osiemdziesiątych XVI wieku katolicki zakon jezuitów wyruszył z misją do Ayutthaya, aby nawrócić króla Narai na katolicyzm. Pomimo ich gorliwych wysiłków, misja ta zakończyła się niepowodzeniem, którego kulminacją była śmierć króla podczas powstania ludowego.

[Obrazek: Screenshot-2025-01-18-at-12-18-35-Why-Bu...s-Chul.png]
Wizerunek króla Narai na jego majestatycznym słoniu, przedstawiony w oryginalnym francuskim wydaniu historii autorstwa jezuity Guya Tacharda.

Podczas gdy główna misja nawrócenia króla nie powiodła się, interakcja między jezuitami, innymi kupcami i podróżnikami pozwoliła na głębsze zrozumienie buddyzmu. Francuski kupiec Jean-Baptiste Tavernier zaoferował intrygujące spostrzeżenia na temat tajskiego buddyzmu.

Zauważył, że król wysoko cenił mnichów, którzy przestrzegali ślubów czystości i powstrzymywali się od zabijania zwierząt (choć mogli spożywać mięso), wierzyli w transmigrację dusz i nie mieli pewnej wiedzy o tym, gdzie ich bóg udał się po śmierci (Tavernier odniósł się do Buddy jako boga). Być może najbardziej fascynującym aspektem relacji Taverniera jest jego rewelacja o wierze Syjamczyków, że Budda był starszym bratem Jezusa Chrystusa. Ta koncepcja rodzi intrygujące pytanie: dlaczego mieliby uważać Jezusa za brata Buddy?

Jak Jezus stał się złym bratem Buddy

Wyjaśnienie to pochodzi od francuskiego jezuity Guya Tacharda, który odwiedził Syjam w 1685 roku. Tachardowi przypisuje się bycie jednym z pierwszych Europejczyków, którzy przedstawili dokładny opis cech Buddy. Opisał on szczegółowo buddyjską kosmologię, oświecenie Siddharthy Gautamy (Buddy Siakjamuniego) oraz jego zazdrosnego, złego kuzyna Devadattę. Według Tacharda mnisi buddyjscy wierzyli, że Jezus Chrystus jest młodszym bratem Buddy i złym kuzynem Dewadatty. Cierpienie Jezusa Chrystusa na krzyżu było postrzegane przez Syjamczyków jako odpowiednia kara dla Devadatty. Obawiali się, że przejście na chrześcijaństwo skaże ich na piekło.

[Obrazek: img-677cc6a314b73-1-scaled.jpg]
Buddyjskie piekło przedstawione w niższych sektorach kosmicznego kręgu.

Dalszych wyjaśnień dostarcza francuski dyplomata La Lubert, który odwiedził Syjam w 1687 roku. La Lubert odkrył, że Syjamczycy utożsamiali Jezusa ze złym Devadattą z powodu postrzeganego podobieństwa imion ich matek. Matka Buddy była znana jako Maha Maya lub „Wielka Maya”, podczas gdy oni błędnie wierzyli, że nazywa się Maha Maria lub „Wielka Maria”. To fonetyczne podobieństwo doprowadziło syjamskich mnichów buddyjskich do przypuszczenia, że Jezus Chrystus, który poniósł bolesną śmierć jak Devadatta, był reinkarnacją młodszego brata Buddy, Devadatty.

Kim jest Devadatta?

Devadatta był mnichem, kuzynem Buddy i początkowo jego zwolennikiem. Jednak kierowany silną zazdrością, Dewadatta starał się podzielić sanghę (społeczność buddyjską) i zdołał przekonać 500 mnichów do przyłączenia się do jego sprawy. Dokonał również kilku zamachów na życie Buddy.

Zgodnie z tradycją therawady, Budda nie żywił nienawiści do Dewadatty. Devadatta w końcu ciężko zachorował i udawał, że żałuje swoich czynów. W drodze, by fałszywie przeprosić Buddę, ziemia otworzyła się i pochłonęła go, skazując na piekło. Zstąpienie Jezusa do piekieł mogło być interpretowane przez Syjamczyków jako odzwierciedlenie losu złośliwego Devadatty.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

Wiadomości w tym wątku
Dlaczego buddyści uważali Jezusa Chrystusa za złego? Kim jest Devadatta? - przez Amon - 01-18-2025, 01:25 PM

« Starszy wątek Nowszy wątek »