Telewizja - forma prania mózgu
Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu jest oglądanie telewizji. Ludzie rzadko już czytają, chodzą na spacery lub bawią się z dziećmi. Jednak większość ludzi nadal wierzy, że telewizja nie ma wpływu na nasze myśli i działania. Zazwyczaj jest ona postrzegana jako źródło informacji, rozrywki i relaksu. Niebezpieczne błędne przekonanie...
Bezkrytyczne przyjmowanie informacji
Niektórzy ludzie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że telewizja jest medium kontroli. Jest w stanie zrelaksować nas do tego stopnia, że nasza lewa, analityczna półkula mózgowa zostaje wyłączona podczas długotrwałego oglądania telewizji. W rezultacie przyjmujemy wszystkie informacje prezentowane nam w telewizji całkowicie bezkrytycznie, tak że w końcu coraz trudniej jest nam neutralnie oceniać informacje, które przyjmujemy.
Telewizja ma działanie hipnotyczne
Pod wpływem hipnozy nasz mózg poddawany jest bardzo podobnemu procesowi. W hipnozie stajemy się otwarci na sugestie terapeuty, ponieważ jesteśmy w całkowicie zrelaksowanym stanie. W tym stanie zmienia się płat czołowy w mózgu. W rezultacie używamy tylko prawej półkuli mózgu. Lewa połowa, nasze krytyczne myślenie, jest wyłączona.
Telewizja - forma prania mózgu
Kiedy oglądamy telewizję, trwa to tylko około 30 sekund i jesteśmy w podobnym stanie hipnozy. Tak przynajmniej stwierdził profesor Herbert Krugmann w badaniu przeprowadzonym w 1971 roku. Wynikiem jego badań było to, że nie myślimy o informacjach, które przekazuje nam telewizja. Innymi słowy, telewizja działa jak rodzaj prania mózgu. Jeśli pozostajemy w tym stanie przez dłuższy czas - a jest naprawdę wiele osób, które oglądają telewizję mniej więcej przez cały dzień - coraz trudniej jest nam się skoncentrować lub rozwiązywać codzienne problemy. Ten katastrofalny stan rzeczy jest celowo wywoływany przez niektóre instytucje i odpowiednio wykorzystywany. Na przykład w Wielkiej Brytanii telewizja jest wykorzystywana jako skuteczny i niedrogi sposób na uciszenie więźniów.
Telewizja uszkadza części mózgu
Oglądanie telewizji zmienia płat czołowy w mózgu. Płat czołowy zapewnia między innymi możliwość wykonywania działań odpowiednich do sytuacji. Obecnie istnieją uzasadnione obawy, że oglądanie telewizji może spowodować trwałe uszkodzenie płata czołowego, które może rozpocząć się już w dzieciństwie, ponieważ płat czołowy rozwija się w tym czasie i zwykle rośnie nieprzerwanie do 20 roku życia.
Dzieci tracą kontrolę społeczną
Dla rozwoju włókien nerwowych w płacie czołowym ważne jest, aby dzieci były wspierane zgodnie ze swoim wiekiem, mogły się ze sobą bawić i wymieniać pomysłami. Tylko w ten sposób mogą powstać stabilne połączenia z neuronami. Kiedy dzieci oglądają telewizję, rozwój płata czołowego ulega stagnacji. Jednocześnie zatrzymuje się rozwój prawej półkuli mózgu. Ten zahamowany rozwój płata czołowego u dzieci może wpływać na ich zdolność do kontrolowania zachowań antyspołecznych.
Telewizja popycha nas do bierności
Telewizja zapewnia pasywny sposób komunikacji. Nieświadomie wchłaniamy wszelkiego rodzaju informacje, nie wiedząc, w jaki sposób wpływają one na nasz sposób myślenia i działania.
Czy nadal kształtujemy własne opinie?
Pytanie brzmi, w jakim stopniu jesteśmy pod wpływem opinii innych osób prezentowanych nam za pośrednictwem telewizji. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy opinia, którą posiadamy, jest rzeczywiście naszą własną, czy też już nieświadomie przyjęliśmy opinię innych. Zwłaszcza gdy zaciekle bronimy jakiegoś punktu widzenia, powinniśmy zadać sobie pytanie, w jaki sposób doszliśmy do tej opinii.
Negatywne informacje utrudniają kształtowanie opinii
Innym ważnym aspektem jest zalew negatywnych informacji, które są nam przekazywane przez telewizję w formie wiadomości. Wiadomości są stale powtarzane i nadawane na wszystkich kanałach. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na naszą stabilność psychiczną, a tym samym ma poważny wpływ na nasze życie.
Zrób test!
Spróbuj konsekwentnie obejść się bez telewizji przez kilka dni lub tygodni i oceń wpływ tego wyrzeczenia na swoje życie. Jeśli po tym czasie zechcesz ponownie oglądać telewizję, obiektywnie oceń, w jakim stopniu faktycznie jesteś pod wpływem medium telewizyjnego i jaki negatywny wpływ ma ono na twoje zachowania społeczne.
Stymuluj swój umysł
Ważne jest nie tylko, abyśmy utrzymywali nasze ciała w dobrym zdrowiu poprzez zdrowe odżywianie i odpowiednie ćwiczenia. Równie ważne jest, abyśmy pielęgnowali i pozytywnie stymulowali nasze umysły. Ponieważ tylko wtedy, gdy jesteśmy zdrowi fizycznie i psychicznie, jesteśmy naprawdę zdrowi i możemy cieszyć się życiem.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl