Odniesienie do nieśmiertelności na starożytnej tabliczce brzmi jak to, które naukowcy badają dzisiaj
Dziwne, obco wyglądające stworzenie, które rozprzestrzenia się w oceanach świata, jest praktycznie nieśmiertelne. Jest to Turritopsis dohrnii, „nieśmiertelna meduza”, która może uniknąć śmierci pod wpływem stresu. W sposób podobny do transformacji motyla w gąsienicę, meduza przekształca się w stadium polipa przypominające koral. Następnie przekształca się z powrotem w meduzę i całkowicie unika śmierci. Dopiero w latach 90. naukowcy zdali sobie sprawę, jak niesamowite jest to maleńkie stworzenie.
Jednak maleńkie stworzenie, znane również jako meduza Benjamin Button, staje się coraz bardziej znane. Czy nieśmiertelna meduza może dostarczyć wskazówek do walki z rakiem, a nawet ujawnić sekrety nieśmiertelności dla ludzi?
Cóż, taki pomysł wcale nie jest nowy. Koncepcja ta sięga tysięcy lat wstecz do jednego z najwcześniejszych dzieł literackich, jak zobaczymy.
Koralopodobny klucz do nieśmiertelności pływający w oceanach?
Obecnie wielu naukowców wątpi, że klucz do nieśmiertelności można znaleźć w meduzach. Jednak jeden z czołowych światowych ekspertów uważa inaczej. Shin Kubota z japońskiego Uniwersytetu Kioto ma wielkie nadzieje.
Cytat:„Zastosowanie Turritopsis u ludzi jest najpiękniejszym marzeniem ludzkości” - powiedział Kubota dziennikarzowi New York Times.
Cytat:„Kiedy dowiemy się, w jaki sposób meduza odmładza się, powinniśmy osiągnąć wielkie rzeczy. Wierzę, że będziemy ewoluować i sami staniemy się nieśmiertelni”.
Kubota jest jedną z niewielu osób na świecie, która utrzymuje populację meduz w niewoli od ponad 15 lat. Chociaż mogą one uniknąć śmierci w pewnych stresujących warunkach, generalnie trudno jest je sztucznie utrzymać i trzeba je codziennie karmić. Inny ekspert, dr Maria Pia Miglietta z Texas A&M University, prowadzi badania nad meduzami. Opisuje to, czego dowiedziała się o procesach Turritopsis jako „Święty Graal medycyny regeneracyjnej”. Obejrzyj jej wystąpienie w poniższym filmie Quartz:
Uwolnienie mocy transdyferencjacji
Nieśmiertelna meduza może przekształcać swoje komórki poprzez transdyferencjację. W ten sposób komórki mięśniowe meduzy mogą przekształcić się w komórki nerwowe, plemniki lub komórki jajowe. Jednak transdyferencjacja jest możliwa nie tylko u meduz i została eksperymentalnie wywołana u myszy. Ludzie również mają podobne zdolności w komórkach macierzystych w całym ciele. W miarę jak coraz więcej naukowców bada Turritopsis dohrnii i komórki macierzyste, czy jest możliwe, że z czasem ludzie odkryją, jak ominąć etap komórek macierzystych i uwolnić swoje zdolności transformacji?
Czy pewnego dnia ludzie będą w stanie zmienić swój wygląd i wyglądać młodziej? Jest to możliwe.
Sekret nieśmiertelności odkryty w starożytnym tekście
To, czy ludzie mogą osiągnąć nieśmiertelność, wydaje się być czymś z science fiction. Jednak pomysł ten jest starożytny i sięga tysięcy lat wstecz, zanim science fiction istniało w starożytnej mitologii babilońskiej. W Eposie o Gilgameszu, który ma co najmniej 5000 lat, król Uruk, Gilgamesz, poznaje sekret nieśmiertelności. Co ciekawe, brzmi to dokładnie jak nieśmiertelne meduzy, które dziś powoli rozprzestrzeniają się po całym świecie w balastach statków.
Gilgamesz, Utnapisztim i poszukiwanie wiecznego życia
W Eposie o Gilgameszu Gilgamesz wyrusza w poszukiwaniu życia wiecznego. W tym celu konsultuje się z wielkim mędrcem Utnapisztimem, jedyną osobą, która przeżyła wielką powódź. Wraz z żoną uratowali życie zwierząt i ludzi w wielkiej łodzi, którą zbudowali. Tak, brzmi to identycznie jak biblijna historia Noego, ale jest od niej starsze. Magazyn Time zauważył podobieństwa między Gilgameszem a biblijną Arką Noego w recenzji filmu „Noe” z 2014 roku:
Cytat:„Sumeryjski Epos o Gilgameszu ma prawie 5000 lat i jest uważany za być może najstarszą na świecie pisemną narrację. Opisuje on wielkiego mędrca Utnapisztima, który zostaje ostrzeżony o zbliżającej się powodzi spowodowanej przez złych bogów. Buduje ogromną, okrągłą łódź wzmocnioną smołą i żywicą, aby przetransportować swoich krewnych, zboże i zwierzęta. Po wielu dniach burzy Utnapisztim, podobnie jak Noe w Księdze Rodzaju, wypuszcza ptaka w poszukiwaniu suchego lądu”.
Podobnie jak Noe, Utnapisztim przeżył, ale potem bóg Enlil nagrodził go i jego żonę nieśmiertelnością. Stają się oni przodkami nowej rasy ludzkiej.
Tajemnica na dnie morza
Czy Utnapisztim, który otrzymał nieśmiertelność od bogów, znał sekret nieśmiertelności?
Po tym, jak Gilgamesz w końcu odnalazł nieśmiertelnego mędrca, dowiedział się, że tajemnica leży na dnie morza. Na początku Utnapisztim mówi Gilgameszowi, że tylko bogowie mogą dać nieśmiertelność. Następnie przyznaje, że może istnieć sposób na odmłodzenie siebie do bardziej młodzieńczego stanu. W tym momencie opowiada Gilgameszowi o „roślinie” znalezionej na dnie morza. Roślina ta może ujawnić sekrety dłuższego życia, jeśli nie nieśmiertelności.
Gilgamesz wyrusza więc na poszukiwanie „rośliny, która wygląda jak kruszyna”, co czasami tłumaczy się jako koral. Ale potem ją traci - na rzecz węża.
Cytat:„Gilgamesz zdobywa roślinę, przywiązując kamienie do stóp, aby móc chodzić po dnie morskim. Planuje użyć kwiatu do odmłodzenia starców z miasta Uruk, a następnie użyć go samemu. Niestety, umieszcza roślinę na brzegu jeziora podczas kąpieli i zostaje skradziona przez węża, który traci swoją starą skórę i w ten sposób odradza się”.
Tak więc Gilgamesz musi nauczyć się żyć ze swoją śmiertelnością i umiera, nie będąc w stanie rozszyfrować tajemnic podwodnego koralowca.
Czy stara historia się spełniła?
Czy jedna z najstarszych opowieści na świecie może dotyczyć nieśmiertelnej meduzy? Jeśli meduza zostanie zraniona, może zatonąć na dnie morza. Następnie zamienia się w grudkę i rośnie w roślinopodobnego polipa. W rzeczywistości istnieje niezwykłe podobieństwo między historią Gilgamesza a rzeczywistością nieśmiertelnej meduzy. Być może pewnego dnia, w przeciwieństwie do Gilgamesza, naukowcy odkryją tajemnice odmładzania lub lekarstwo na raka i choroby mózgu, jeśli nie nieśmiertelność?
Naukowcy nauczyli się już, jak przeprogramować komórki u dorosłych myszy, aby przekształcić je w młode komórki macierzyste. Ponadto naukowcy odkryli w ostatnich latach, że meduza może być jednym z naszych najdalszych przodków: korzeniem drzewa życia.
Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl