"Zegar zagłady" przesuwa się na 90 sekund do dwunastej
Według wielu naukowców cywilizacja ludzka jest wciąż na drodze do wyginięcia. Na ich "zegarze zagłady" jest już 90 sekund do dwunastej i nie zostało wiele czasu na przeciwdziałanie katastrofie.
Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) to magazyn naukowy, który od 1947 roku corocznie używa swojego Zegara Zagłady, aby symbolizować sytuację, jak blisko jest świat do katastrofy spowodowanej przez polityczne i technologiczne zagrożenia, takie jak zagłada nuklearna i zmiany klimatyczne. Wskazówki ich zegara zagłady symbolizują, ile czasu pozostało nam do wybicia dwunastej i zniszczenia naszej cywilizacji.
Decyzje o zmianach w zegarze podejmuje Rada Nadzorcza BAS wraz z Radą Sponsorów, w której zasiadają liczni laureaci Nagrody Nobla. Pozycja wskazówki rozpoczęła się w 1947 roku na siedem minut do dwunastej i od tego czasu jest ustawiana do przodu lub do tyłu, w zależności od sytuacji na świecie. W tym roku po raz pierwszy BAS w procesie podejmowania decyzji konsultował się z "The Elders", stowarzyszeniem założonym w 2007 r. przez Nelsona Mandelę, skupiającym przywódców politycznych zaangażowanych na rzecz pokoju i praw człowieka.
Po tym, jak w 2015 roku trzeba było zmienić zegar z pięciu minut na trzy minuty do dwunastej - co było najgorszym stanem od czasów zimnej wojny - eksperci BAS nie widzieli złagodzenia sytuacji w 2016 roku, ale zegar mógł przynajmniej pozostać niezmieniony w stosunku do poprzedniego roku. Jednak wydarzenia z poprzednich 12 miesięcy przyczyniły się do tego, że Zegar Zagłady został ustawiony na 2,5 minuty do dwunastej na rok 2017, a w 2018 roku okoliczności wymagały również przestawienia go jeszcze bardziej do przodu, na dwie minuty do północy, gdzie pozostał bez zmian na rok 2019. W 2020 i 2021 roku ręka musiała być przesunięta o 20 sekund, a w 2022 o kolejne 10 sekund, tak że teoretycznie od końca naszej cywilizacji dzieliło nas tylko 90 sekund - bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.
Grupa zwraca uwagę, że historyczna ocena na rok 2023 wynika z rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także z tego, że w roku 2022 ludzkość nie zdołała odpowiednio zareagować na inne długotrwałe zagrożenia. Wojna Rosji z Ukrainą wywołała głębokie pytania dotyczące interakcji między państwami i podważyła międzynarodowe normy zachowania, które stanowią podstawę skutecznej reakcji na szeroki zakres globalnych zagrożeń. Pomijając geopolityczne zamieszanie spowodowane inwazją, wyrazili również zaniepokojenie "cienko zawoalowanymi groźbami Rosji dotyczącymi użycia broni jądrowej" i zasugerowali, że "możliwość spirali konfliktu wymykającego się spod kontroli pozostaje bardzo wysoka."
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl