Cząsteczki organiczne na Ryugu są starsze niż nasz układ słoneczny

dodany przez Amon w Astronomia

#1
Cząsteczki organiczne na Ryugu są starsze niż nasz układ słoneczny

[Obrazek: image.jpg]
Próbki pobrane w 2019 roku z potencjalnie niebezpiecznej asteroidy Ryugu zawierają materiał, którego część jest starsza niż nasz układ słoneczny i wydają się potwierdzać, że woda na Ziemi mogła pochodzić z asteroid. W ramach misji Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA) Hayabusa 2, sonda wystartowała w 2014 roku do asteroidy Ryugu, która ma około kilometra średnicy i waży pół miliarda ton, i osiągnęła swoją orbitę wokół kawałka skały w 2018 roku po przebyciu około 300 milionów kilometrów. Podczas swojej misji lądownik MINERVA-II zebrał w 2019 roku kilka próbek skał i gleby, które następnie zostały wysłane z powrotem na Ziemię w trzech oddzielnych komorach w małej kapsule do analizy. W grudniu 2020 roku nadszedł czas i kapsuła lądownika dotarła bezpiecznie na Ziemię wraz ze swoim cennym ładunkiem, gdzie została natychmiast zbadana przez naukowców.

Przeprowadzone do tej pory analizy naukowe próbek dostarczyły wielu informacji na temat asteroidy, w tym dokładnie z czego jest zbudowana i jak się pierwotnie uformowała. Teraz dostępne są kolejne wyniki badań naukowców kierowanych przez prof. Hiroshi Naraokę z japońskiego Uniwersytetu Kyushu w Fukuoce i jak piszą oni w swoim opracowaniu opublikowanym w czasopiśmie Science, dzięki analizie wielkocząsteczkowej materii organicznej na Ryugu udało im się poznać więcej szczegółów dotyczących historii tej planetoidy, a nawet składu molekularnego obłoku gazowego, z którego około 4,6 mld lat temu uformowało się Słońce i Układ Słoneczny. W ten sposób skupili swoje badania zarówno na rozmieszczeniu materiału na asteroidach, jak i na właściwościach chemicznych, co doprowadziło do dwóch ważnych odkryć.

Na powierzchni Ryugu znajduje się wiele makrocząsteczek, w tym ketony, węglowodory aromatyczne i alifatyczne oraz funkcjonalne grupy karboksylowe. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem różnorodności tych substancji są zawierające wodę minerały i węglany. Ponownie badacze znaleźli dowody na to, że ciało macierzyste, z którego uformował się Ryugu, zawierało ciekłą wodę, co doprowadziło do zmiany jego składu mineralnego.

Jednak pewne anomalie znaleziono również w izotopach znajdujących się w próbce. Izotopy to wersje tego samego pierwiastka chemicznego z większą lub mniejszą ilością neutronów w jądrze. Stosunek izotopów jest jak chemiczny odcisk palca, który mówi, skąd pochodzi dana cząsteczka. Stosunek deuteru (cięższej wersji wodoru) i azotu-15 sugeruje, że materia organiczna, którą zawiera Ryugu jest znacznie starsza niż Ryugu - nawet starsza niż Słońce. Pochodzi ona z zimnego obłoku protosłonecznego, a asteroida była w stanie bezpiecznie przechowywać te cząsteczki i inny przedsłoneczny pył gwiezdny przez ponad 5 miliardów lat.

W miarę tego, założenia, że na asteroidzie Ryugu znajdowała się woda, coraz bardziej krzepły, drugi zespół kierowany przez Hiroshi Naraokę zbadał cząsteczki organiczne, które są rozpuszczalne w wodzie. Znaleźli aminy alifatyczne, kwasy karboksylowe i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, a także ponownie aminokwasy. Aminokwasy są budulcem życia, a ich pierwsze odkrycie na Ryugu ogłoszono latem ubiegłego roku.

To najnowsze badanie pokazuje, że pochodzenie tych cząsteczek nie ma nic wspólnego z żywymi organizmami - są pochodzenia abiotycznego - i powstały w reakcjach wodnych na ciele macierzystym Ryugu. Ponownie zespoły znajdują podobieństwa między Ryugu a meteorytem Ivuna, który należy do bardzo rzadkiej podgrupy asteroid bogatych w węgiel.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »