Wcześniej nieznany korytarz w Piramidzie Khufu potwierdzony i sfilmowany
Archeolodzy opublikowali po raz pierwszy materiał filmowy z wnętrza nieznanego wcześniej korytarza, o którym śledztwa sugerowały już w 2015 roku nad głównym wejściem Wielkiej Piramidy w Gizie - znanej również jako Piramida Khufu.
Naukowcy po raz pierwszy odkryli tajemniczy korytarz w najstarszej i największej z trzech piramid w Gizie, która ma ponad 4500 lat, w 2015 roku, kiedy to za pomocą metod termograficznych wykryto poważne anomalie. W ramach projektu
ScanPyramids rok później zastosowano najnowocześniejsze techniki i przeprowadzono między innymi skany mionowe, które ujawniły nieznany wcześniej korytarz (lub komorę) po północnej stronie Wielkiej Piramidy. Choć ówczesne wyniki wywołały ciekawe dyskusje wśród ekspertów, które doprowadziły nawet do spekulacji, czy w budowli mogą nie istnieć inne, nieodkryte wcześniej korytarze lub komory, to do dziś pozostało to odkrycie oparte jedynie na danych pomiarowych.
Teraz zespół archeologów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) rzeczywiście był w stanie potwierdzić istnienie tego ukrytego korytarza za pomocą ultradźwięków i endoskopii. Jak piszą w swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie
Nature Communication, wprowadzili maleńką kamerę endoskopową przez małą szczelinę w murze, aby dowiedzieć się, co się za nią znajduje. Obrazy (patrz wideo poniżej) pokazały komorę w piramidzie, której prawdopodobnie żaden człowiek nie widział od tysięcy lat oraz korytarz o długości co najmniej 5 metrów i szerokości 2,1 metra ze sklepieniem. Pomiary wykonane za pomocą emulsyjnych filmów jądrowych z Uniwersytetu Nagoya oraz detektorów gazu z francuskiego Centrum Badań nad Energią Jądrową (CEA) wykazały, że korytarz miał w rzeczywistości około 9 metrów długości i przekrój poprzeczny około 2,0 na 2,0 metry.
Jednak dokładne przeznaczenie tego korytarza wciąż pozostaje niejasne - niektórzy archeolodzy podejrzewają, że służył on do redystrybucji ciężaru konstrukcji, podczas gdy inni uważają, że mógł on prowadzić do innych ukrytych pomieszczeń.
Przez lata pojawiało się wiele twierdzeń o ukrytych pomieszczeniach i przejściach w najsłynniejszych egipskich zabytkach i grobowcach, i miło jest widzieć jedno z nich potwierdzone w ten sposób. Z pewnością będzie więc bardzo interesujące zobaczyć, czy i co jeszcze jest ukryte przed nami w tym przejściu.
Piramida w Gizie
Wielka Piramida w Gizie, znana również jako Piramida Khufu, jest ostatnim zachowanym cudem starożytności. Kiedyś wznosiła się na wysokość 146,59 metrów, a do jej budowy użyto około 2,3 miliona kamiennych bloków, z których każdy ważył średnio od 2,5 do 15 ton.
Pozyskanie materiałów było dużym wyzwaniem, ponieważ łącznie około 8000 ton granitu zostało przetransportowanych na płaskowyż Giza z Asuanu, oddalonego o ponad 800 kilometrów. Jednak to, w jaki sposób starożytni Egipcjanie poradzili sobie zarówno z budową piramidy, jak i z transportem materiałów przy użyciu swoich prymitywnych narzędzi i sprzętu, jest tajemnicą, którą próbuje się dziś wyjaśnić za pomocą najróżniejszych teorii. Piramida Cheopsa jest więc dziś wciąż równie tajemnicza jak wtedy, gdy podróżnicy w starożytności po raz pierwszy stawali przed monumentalnym dziełem i zastanawiali się, jakie tajemnice mogą kryć się w środku.
W ostatnich latach krążyła teoria, że w obrębie Piramidy Khufu może znajdować się duża, ukryta komora - przestrzeń, która od czasu jej budowy pozostawała nieodkryta. W 2017 r. skany przeprowadzone na piramidzie w ramach projektu "ScanPyramid" zdawały się potwierdzać, że rzeczywiście wydaje się, że istnieje tam nieodkryta jama, znajdująca się nad Wielką Galerią i podobno mająca około 30 metrów długości. Jama, którą nazwali "Big Void", musi mieć podobną objętość jak Wielka Galeria, sądząc po nadmiarze mionów. Jednak eksperci wątpili w wyniki skanowania, a potwierdzenie przez niezależne strony trzecie jeszcze nie nadeszło.
Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl