Czy najstarsza piramida świata znajduje się w Indonezji?

dodany przez Amon w Zagadkowy Świat

#1
Czy najstarsza piramida świata znajduje się w Indonezji?

[Obrazek: Screenshot-2023-11-11-at-10-14-31-Steht-...matrix.png]

Powołując się na nowe analizy, Andreas Müller stwierdza na swoim blogu Grenzwissen-aktuell.de, że indonezyjski "kopiec" kultowy Gunung Padang jest najstarszą piramidą na świecie. Jak wyjaśnia Müller, kopiec kultowy został ponownie odkryty przez holenderskich kolonistów w 1914 roku. Kopiec ten, zaśmiecony megalitycznymi ruinami, uważany jest za miejsce z największą liczbą megalitycznych struktur w Indonezji. Nowe pomiary i analizy potwierdzają teorie indonezyjskich archeologów, że cały kopiec jest sztucznie stworzoną lub obrobioną strukturą i ostatecznie najstarszą piramidą na świecie.

To właśnie w 2013 roku Danny Hilman Natawidjaja z Indonesian Reseach Centre for Geotechnology zdołał przekonać ówczesnego prezydenta Indonezji, Susilo Bambang Yudhoyono, podczas gdy inni archeolodzy wciąż byli niechętni lub krytyczni.

Znaleziskiem była piramida o wysokości ponad 100 metrów, która według Hilmana była dowodem na istnienie zaawansowanej cywilizacji na Zachodniej Jawie, która była o tysiące lat starsza niż wszystkie inne wcześniejsze cywilizacje. Naukowiec wyjaśnił w 2013 roku, że piramida - w oparciu o datowanie radiowęglowe - była starsza niż 9000 lat i mogła mieć nawet 20 000 lat. Zespół Natawidijaja spędził lata badając kopiec, wykonując pomiary i publikując wyniki swoich wysiłków w czasopiśmie Archaeologocal Prospection (DOI: 10.1002/arp.1912). Wykorzystali między innymi techniki obrazowania, takie jak tomografia sejsmiczna, tomografia oporności elektrycznej i radar penetracji gruntu, a także przeprowadzili próbne wiercenia w kopcu i datowanie węgla na ich podstawie.

Müller uważa wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców za "wyraźny dowód [...], że Gunung Padang nie powstał za jednym razem, ale etapami i przez tysiące lat, ale jednak głównie sztucznie". Według badaczy najstarsze części struktury pochodzą między 25 000 a 14 000 lat temu, więc można śmiało powiedzieć, że Gunung Pandang jest najstarszą piramidą.

Zgodnie z tym, pierwszy poziom został początkowo wyrzeźbiony ze stosunkowo niewielkiego kopca zastygłej lawy, a dokładniej bazaltu, na wygasłym małym wulkanie, a tysiąc lat później - między 7900 a 6100 r. p.n.e. - zbudowano drugi poziom, składający się z cegieł i kolumn z kamienia naturalnego, który został później wypełniony ziemią i przykryty w tym samym czasie. Kolejne poziomy zostały dodane w 2000 i 1000 r. p.n.e. na tarasach z ziemi i innych materiałów. Archeolodzy znaleźli również dowody na istnienie nieznanych wnęk wewnątrz kopca. Mają nadzieję znaleźć tu jeszcze więcej nieznanych komór. Obecnie analizowane są plany wiercenia i badania wnęk za pomocą kamer.

[Obrazek: 7777-gunung-padeng-pyramide.webp]

Rys. 2 a) Widok z lotu ptaka na Gunung Padang wykonany z helikoptera. (b) Mapa topografii i lokalizacji. © Mapa geologiczna regionu Gunung Padang (Sudjatmiko, 1972). (d) Ortofotomapa z badania dronem z 2014 r. pokazująca lokalizacje miejsc wykopalisk (białe prostokąty) i miejsc rdzeniowania (czerwone kropki). T1, taras 1; T2, taras 2; T3, taras 3; T4, taras 4; T5.

[Obrazek: 7778-gunung-padeng-pyramide.webp]

Rys. 3 Uproszczona rekonstrukcja Gunung Padang. "Jednostka 1" reprezentuje powierzchowne kamienne tarasy, które zostały zbudowane między 2000 a 1100 r. p.n.e. lub prawdopodobnie nawet później. "Jednostka 2" (żółta) odpowiada zakopanej warstwie skał kolumnowych w kształcie piramidy i została zbudowana między około 6000 a 5500 pne. "Jednostka 3" (zielona) pochodzi z okresu między 25 000 a 14 000 r. p.n.e. "Jednostka 4" reprezentuje wyrzeźbiony masywny bazaltowo-enezytowy kamień lawowy.

Wydaje się, że Gunung Padang właśnie postawił historię ludzkości na głowie. Mówi się, że ta piramida w Indonezji ma 27 000 lat. To czyni ją zdecydowanie najstarszą piramidą na świecie. Jednak to znalezisko archeologiczne stanowi zagadkę dla naukowców. W końcu nie powinno być zbudowane przez ludzi z epoki kamienia łupanego. Ta 27 000-letnia piramida nie mogła zatem zostać zbudowana przez ludzi. Pre-astronautyka ma łatwiej. Zna budowniczych - starożytnych obcych - wczesne istoty pozaziemskie, które zbudowały Gunung Padang lub cywilizację nie-ludzką. Cywilizację przed człowiekiem. Jedno jest pewne: Gunung Padang jest wielką tajemnicą i sensacją jednocześnie.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »