Ogromne miasto Majów odkryte w meksykańskiej dżungli

dodany przez Amon w Nauka

#1
Ogromne miasto Majów odkryte w meksykańskiej dżungli

[Obrazek: Screenshot-2024-11-01-at-15-19-49-om.png]

Spektakularne znalezisko: w lesie deszczowym w Meksyku archeolodzy odkryli pozostałości miasta Majów o powierzchni 16 kilometrów kwadratowych - jednego z największych znanych do tej pory. Ukryte w gęstej dżungli ruiny obejmują monumentalne piramidy świątynne, kilka dużych placów, boisko do gry w piłkę, pozostałości systemu irygacyjnego i wiele innych struktur. Miasto Majów, nazwane „Valeriana”, zostało odkryte dopiero po ponownej analizie danych LIDAR z Campeche w Meksyku.

Przez ponad 2000 lat Majowie rządzili dużą częścią Ameryki Środkowej. Wznieśli ogromne świątynie i monumentalne budynki, wykorzystali złożone obliczenia astronomiczne i kalendarze oraz zbudowali wyrafinowane systemy zaopatrywania miast w wodę. Pomimo imponujących zrujnowanych miast, takich jak Chichen Itza, Tikal, Calakmul i Palenque, nie wszystkie pozostałości tej tajemniczej kultury zostały odkryte.

LIDAR ujawnia 6 500 ruin - i jedno miasto Majów

Teraz zespół kierowany przez Luke'a Auld-Thomasa z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie namierzył kolejne miasto Majów. Ich badanie zostało zainspirowane danymi LIDAR z obszaru około 122 kilometrów kwadratowych w Campeche w Meksyku, które meksykańska organizacja ekologiczna pierwotnie zebrała w celu określenia stanu lasów deszczowych. Jednak Auld-Thomas i jego zespół wykorzystali te surowe dane skanowania laserowego do wyszukiwania śladów archeologicznych w dżungli za pomocą opracowanego przez siebie programu analitycznego. Ze spektakularnym sukcesem: w sumie archeolodzy odkryli ponad 6500 prekolumbijskich reliktów w badanym fragmencie lasu deszczowego - oraz ruiny ogromnego miasta Majów.

Cytat:„To miasto i jego piramidy znajdują się tuż obok jedynej drogi krajowej w okolicy i bardzo blisko nowoczesnego miasta” - informuje Auld-Thomas. „Chociaż tamtejsi ludzie od lat uprawiali ziemię wśród ruin, nikt z rządu ani społeczności naukowej nic o tym nie wiedział”.

Krajobraz miejski zamieszkały przez 50 000 osób

Nowo odkryte miasto Majów rozciąga się na powierzchni 16,6 kilometrów kwadratowych i według szacunków archeologów mogło być kiedyś zamieszkane przez 30 000 do 50 000 osób. „Naszą pierwszą reakcją było: Wow, jest tam tak wiele budynków, o których nie wiedzieliśmy. Populacja musiała być ogromna” - mówi Auld-Thomas.

Jak wykazały analizy LIDAR, pozostałości budynków i gruntów rolnych w postaci otoczonych murem tarasów polnych niemal całkowicie wypełniają cały obszar. 
Według szacunków archeologów, miasto Majów znane jako „Valeriana” jest jednym z największych i najgęściej zaludnionych w całej Ameryce Środkowej. Tylko Calakmul, oddalone o około 100 kilometrów, było jeszcze większe.

Odkrycie tego gęsto zaludnionego regionu sugeruje również, że osady miejskie były raczej regułą niż wyjątkiem dla Majów. „Ten zestaw danych potwierdza założenie o niegdyś zaludnionym i zurbanizowanym krajobrazie Majów” - mówi zespół. »Miasta i gęsto zaludnione osady były niemal wszechobecne na nizinach Majów«.

Piramidy świątynne, place i inne

Bliższe analizy wykazały, że Valeriana była podzielona na dwa ośrodki oddalone od siebie o około dwa kilometry. W tych centrach liczne monumentalne budynki są zgrupowane wokół dużych, brukowanych placów. 

Cytat:„Większa z dwóch monumentalnych dzielnic wykazuje wszystkie cechy stolicy Majów z epoki klasycznej: kilka zamkniętych placów połączonych szeroką drogą, piramidy świątynne, boisko do gry w piłkę i zbiornik wodny utworzony przez tamę” - donoszą archeolodzy.

Jak odkryli Auld-Thomas i jego koledzy, oba centra miasta były połączone gęstą zabudową domów i ulic. Za pomocą danych LIDAR udało im się również zidentyfikować pozostałości boiska do gry w piłkę i dużego zbiornika wodnego. Metoda budowy i struktura obszarów miejskich wskazują, że miasto zostało zbudowane przed 150 rokiem. Miasto pochodzi zatem z późnego okresu preklasycznego kultury Majów, kiedy to zbudowano wiele dużych miast i monumentalnych budynków.

Nie wszystko zostało jeszcze odkryte

Według archeologów odkrycie to pokazuje, że nie wszystkie osady Majów zostały jeszcze odkryte - nawet duże miasta mogą być nadal ukryte w lesie deszczowym.

Cytat:„Odkrycie Valeriany podkreśla fakt, że wciąż istnieją duże luki w naszej wiedzy na temat dużych miast na niezbadanych obszarach nizin Majów” - piszą Auld-Thomas i jego zespół.

Cytat:„Widzimy jednak bardzo wyraźnie, jak Majowie zmodyfikowali swoje środowisko, aby wspierać swoje długotrwałe, złożone społeczeństwo”. 

Cytat:„LIDAR uczy nas, że nizinni Majowie pokryli swoje tropikalne środowisko różnorodnym gobelinem miast i wiosek” - mówi starszy autor Marcello Canuto z Tulane University. „W niektórych obszarach znajdujemy ogromne obszary rolnicze i gęste populacje, podczas gdy w innych najwyraźniej istniały tylko mniejsze społeczności” - kontynuuje Canuto.

Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
[Obrazek: Bez-nazwy-25489.png]
Skocz do:

« Starszy wątek Nowszy wątek »